- Учителю
- Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі
Сыныбы 9 |
Күні 29.09.15 | ||
Сабақтың тақырыбы |
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі. | ||
Мақсаты |
Кемінде бір теңдеуі сызықтық емес екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесі туралы түсінік беру, оларды шешу тәсілдерін қалыптастыру | ||
Күтілетін нәтижелер |
1.Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің анықтамасын, шешімін, графигін біледі. 2.Есептер шығаруда қолдана алады. 3.Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу графигін координаталық жазықтықта сала алады.
| ||
Керекті жабдықтар |
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | ||
Сабақтың барысы | |||
Сабақ кезендері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті | |
Кіріспе 2 мин |
Салемдесу, сабақтың мақсатымен таныстыру; Топқа бөлу:
|
Амандасады. сынып оқушылары төрт топқа бөлінеді; топ мүшелері өзара топтық ролдерге бөлінеді
| |
Тұсау кесер |
1.Теңдеулер жүйесі деген не? 2.Теңдеулер жүйелері қандай тәсілдермен шешіледі? |
Оқушылар осы сұраққа өздерінің ойларын айтып, жарыса жауап береді. | |
Негізгі бөлім 35 мин
|
І .«Алғашқы қадам» өткен тақырып бойынша тапсырма беріледі 1 топ. Алгебралық қосу тәсілі 2 топ. Алмастыру тәсілі 3 топ. Графиктік тәсіл 4 топ. Жаңа айнымалы енгізу тәсілі ІІ . «Алғырлық кілті» ( әр топқа өз таңдаулары бойынша алынған есептері бар конверт беріледі.) 1 топ. № 35 (а) 36 (а) 41 (а) 2 топ. № 37 (а) 36 (б) 41 (ә) 3 топ. № 39 (а) 40 (ә) 42 (ә) 4 топ. № 39 (ә) 40 (а) 42 (а)
|
І. Оқушылар тапсырманы топта талқылап, постер қорғайды. Топтар бірін бірі бағалап, екі жұлдыз, бір ұсыныс айтады
ІІ. - Оқушылар есепті жұппен шығарып, топпен талқылап, бір оқушыны тақтаға шығарады. - Басқа топ мүшелері бірігіп отырып тақтаға шыққан оқушыны қызыл, сары, жасыл түстер арқылы бағалайды. Қызыл - өте жақсы, Сары - жақсы Жасыл - орташа.
| |
Қорытынды 8мин |
IV. Қалыптастырушы тест тапсырмасы Бағалауы: 5 дұрыс жауап - баға «5» 4 дұрыс жауап - баға «4» 3 дұрыс жауап - баға «3» Бағалау, мадақтау |
Тест тапсырмасын жеке орындайды, жұмыстарын алмастыру арқылы тақтада көрсетілген жауаптары бойынша тексереді |