- Учителю
- Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу.
Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу.
</ Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу
және жазу.
Сабақтың мақсаты: Ондық бөлшектерді оқу, жазу тақырыбын тиянақтау,
білімдерін тексеру, есеп шығару арқылы ойлау қабілеттерін дамыту,
пәнге деген қызығушылықтарын аттыру, ізденіске үйрету, ұқыптылыққа,
шапшаңдылыққа тәрбиелеу.
Түрі, әдісі: фронтальды ( сұрақ - жауап), жекелей, топтық.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, көрнекіліктер, таратпа
материалдар.
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Ауызша
а) Ондық бөлшектерді оқы:
3, 7; 5, 43; 12, 092; 73, 5621; 21, 08; 0, 0005
б) Сандарды ондық бөлшекке айналдыр:
в) 2, 415 бөлшегінің бүтін бөлігін және ондық таңбаларын жеке
ата.
4. Қайталау - оқу анасы. «Ойшылдар»
1) Ондық бөлшек дегеніміз не?
2) Жай бөлшекті немесе аралас санды ондық бөлшек түрінде қалай
жазамыз?
3) Ондық бөлшектің соңындағы нөлді алып тастағаннан немесе тіркеп
жазғаннан оның мәні өзгере ме?
4) Ондық бөлшектің ондық таңбаларының анықтамасын кім айтады?
5. а) Тарихи материал (ондық бөлшектерге байланысты).
ә) Математикалық ребус.
6. Есептер шығару.
I топ. Сандарды ондық бөлшек түрінде жаз:
II топ. Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жаз:
0,5; 1,6; 0,37; 51,007;
III топ. Ондық бөлшектерді жаз:
1) бір бүтін оннан екі;
2) үш бүтін жүзден жетпіс бес;
3) тоғыз бүтін мыңнан он сегіз;
4) он алты бүтін он мыңнан төрт.
I топ. жай бөлшектерінен ондық бөлшекке айналатынын;
II топ. ондық бөлшекке айналмайтындарын теріп жазыңдар.
III топ. ондық бөлшекке айналатын 2 жай бөлшек, ондық бөлшекке
айналмайтын 2 жай бөлшекке мысал келтіріңдер.
1) Бөлімдерінің жай көбейткіштерге жіктелуінде 2 және 5 сандарынан
басқа жай көбейткіштер болмайтын қысқартылмайтын жай бөлшектер
ондық бөлшекпен жазылады.
2) Бөлімдерінің жай көбейткіштерге жіктелуінде 2 және 5 сандарынан
басқада жай көбейткіштер болатын қысқартылмайтын жай бөлшектер
ондық бөлшекке айналмайды.
I топ бөлшектерінің бөлімін 10санына; II топ бөлшектерінің бөлімін
100санына;
III топ бөлшектерінің бөлімін 1000 санына келтіріп, ондық бөлшек
түрінде жазыңдар.
7.«Ойлан тап»
Кестедегі жауаптардың астына, оларға сәйкес әріптерді қойсаң,
біздің заманымызға дейінгі 6 - ғасырда өмір сүрген ұлы
математиканың есімі шығады.
(Есептеп нәтижесін ондық бөлшек түрінде жаз)
I топ ---- И.
-----------О.
II топ --- А.
-----------Р.
III топ -- Г.
-----------Ф.
-----------П.
9, 011 - 0, 9909 --- 7, 405 --- 3, 0405 -- 47, 14 -- 0, 80704 -- 8,
123
П ----------- И -------- Ф --------- А --------- Г ----------- О
----------- Р
8. Пифагор туралы мәлімет.
9. Өзіңді - өзің тексер! ТЕСТ
1) Екі жүз бір бүтін мыңнан он үш:
а) 201, 130
ә) 201, 13
б) 201, 013
в) 201, 0013
2) санын ондық бөлшекке айналдыр:
а) 2, 050
ә) 2, 005
б) 2, 500
в) 2, 0005
3) санын ондық бөлшек түрінде жаз:
а) 0, 015
ә) 0, 150
б) 0, 15
в) 0, 175
4) Нәтижесін ондық бөлшек түрінде жаз:
а) 7, 530
ә) 7, 5003
б) 7, 053
в) 7, 503
10. «Нақты жауап, сапалы шешім таба біл»
Бір кемпір:
«Сапырып - сапырып Сарманға бер,
Құйып - құйып Құрманға бер,
Есіктегі екеуге бер,
Төрдегі төртеуге бер,
Өзің іш те, маған бер», --
деген екен.
Мұны естіген ұрылар: « Қой мұнымыз бекер болар.
Бұл үй толы кісі, әрі бізден 2 есе артық екен, кетейік», --
деп кетіп қалыпты.
Кемпір тапқырлығымен ұрыларды осылай қорқытыпты. Сонда үйдегі
адам нешеу, ұры нешеу?
Кемпір тапқырлығымен ұрыларды қорқытса, сендер білімдеріңнің
арқасында бүгінгі тапсырмаларды орындап шықтыңдар.
11. Сабақты қорыту.
12. Үйге тапсырма №687, №689.
13. Оқушыларды бағалау.