7


  • Учителю
  • Урок 'Ондық бөлшектерді қосу'

Урок 'Ондық бөлшектерді қосу'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Маңғыстау облысы,Маңғыстау ауданы,

Онды орта мектебінің математика пәні

мұғалімі Серік Рабиға Серікқызы



Күні:18.02.2015 жыл

Пәні: математика
Сыныбы: 5

Тақырыбы:

Ондық бөлшектерді қосу

Мақсаты:

Ондық бөлшектерді қосуды меңгерту


Күтілетін нәтиже:

Ондық бөлшектерді қосудың заңдылықтарын пайдалана отырып, есептер шығарады. Ережелерді есептер шығару барысында қолдана алады.

Негізгі идеялар:

Ондық бөлшектерді қосу туралы білім беру.


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Бағалау

Ұйымдастыру 1минут

Оқушылармен сәлемдесу

Оқушыларды смайликтер арқылы ( жай бөлшек, ондық бөлшек,аралас сандар) 3 топқа бөлу.

Оқушылар мұғаліммен амандасады, сабаққа дайындалады, өз топтарын табады.

Смайлик

тер

бағалау парақта

ры


Үй тапсырмасы

3минут


Кері ой қозғау (үйге берілген есептің жауабын презентациямен көрсетіп оқушылардың есептерін тексерту),

№946- есеп


№946


1

4.09>4.08

2

6.70<6.71

3

9.299>9.289

4

10.83<10.92

5

1.187>1.096

6

0.628<0.629

7

99.13>99.05

8

5.317>5.309

9

45.8<45.90



оқушылар орындап келген үй тапсырмасын дәптерден ашады, дәптерлерін сағат тілінің бағытымен алмастырып, көрсетілген презентация дан тексереді, оқушылар бағалау парағына ұпайын жазып дәптерлерін қайтарады

Презентация, үлестірме қағаздар

бағалау парағына ұпай қояды

2минут


«Еске түсіру»сұрақ-жауап

  1. Ондық бөлшек дегеніміз не?Ондық таңбалар дегеніміз не?

  2. Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу қалай жүзеге асады?

  3. Ондық бөлшекті салыстырудың тәсілдері қандай?


Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.


Жаңа сабақты постермен жұмыс, мұғалімнің түсіндірмесі

7 минут

  1. Ондық бөлшектер ондық жүйеде жазылатын сандар болғандықтан,

оларды қосу натурал сандарды қосу ережесі бойынша орындалады.

1- мысал: 4,21 және 5,47 қосындысын табайық.

Ондық бөлшектерді қосу үшін:

  1. ондағы аттас разрядтар бір бірінің астында бірі тұратындай (үтірдің астына үтір тура келетіндей) етіп баған түрінде жазу керек;

  2. разрядтар бойынша қосу керек;

  3. қосындыдағы үтірді қосылғыштардағы үтірлердің астына қою керек.

2-мысал. 34,683+8,564=43,247

  1. Ондық таңбалардың саны әр түрлі ондық бөлшектерді қалай қосады?

Егер қосылғыштарда ондық таңбалардың саны әр түрлі болса, онда ондық таңбалардың саны аз қосылғышқа қажетті нөлдерді тіркеп жазу керек.

3-мысал: 5,243+76,4 =5,243+76,400=81,643

Ескерту: ондық бөлшектерді қосуды меңгергенде,

жетіспейтін нөлдерді жазып жатпай-ақ, ойша қосып жазған дұрыс.

  1. Ондық бөлшектерді қосуда қосудың қандай қасиеттері орындалады?

Ондық бөлшектерді қосқанда, қосудың ауыстырымдылық
және терімділік қасиеттері сақталады.


Оқушылар постер қорғайды мұғалімнің нақтылауын тыңдайды, дәптерге жазады

Электронды тақта, презентация

«Қолдану» жеке жұмыс

2 минут


Оқушылар жеке - жеке жауап береді


Бағалау парағына ұпай қояды.


Топтық жұмыс (оқулықпен жұмыс)

18 минут

№955

№956

  1. 45,63+43,8=89,43 15,39+15,4=30,79

  2. 83,05+84,1=167,15 6,3+7,1=13,4

  3. 7,308+7,312=14,620 5,21+6,15=11,36

Оқулықпен жұмыс алдында сергіту сәтін өткізу.


№955


а

в

а+в

3,89

0,256

4,146

1,003

5,21

6,213

11,107

2,03

13,137

14,211

5,081

19,292


№956

1)4,27+а; а=25,08

4,27+25,08 =29,35

2) 0,809+в; в =63,7

0,809+63,7 =64,509

3) с+17,3; с =6,309

6,309+17,3 =23,609

4) d+0,08 ; d =5,86

5,86 +0,08 =5,94


Оқушылар

топтық

жұмыс

орындайды

5- сынып математика оқулығы, үлестірме қағаздар, презентация, плакаттар, маркерлер

Бағалау парағына ұпай санын қояды

Сергіту сәті


Айна ойынын ойнату арқылы психологиялық ахуал туғызып жаттығу жасату

Оқушылар серігеді.

Жұптық жұмыс

7минут

Оқушылар жұптық жұмыс орындайды

Ақ парақтар, презентация

бағалау парағына ұпай санын қояды

Бағалау

2минут

Оқушылар білімін бағалау (Бағалау парақтарында жинаған ұпай сандарын санап баға қою)

Оқушының аты-жөні: _____________________________


Тапсырмалар

критерий

дескриптор

Ұпай


Үй тапсырмасы (жеке жұмыс)

Үй тапсырмасының толық орындалуы

толық

Толық емес

Орындалмаған

2

1

0


Топтық жұмыс

Топта белсенді араласты

Белсенді

Арасында

қоспады

2

1

0


Жақсы идея айтты

Айтты

Арасында

айтпады

2

1

0


Шешімге келуге үлесін қосты

Қосты

Арасында

қоспады

2

1

0


Жұптық жұмыс

Жұппен ынтымақтастықта жұмыс жасады

Жасады

Арасында

Жасамады

2

1

0


Тапсырманың мазмұнын ұға білді

Ұқты

Орташа

Ұқпады

2

1

0


Тапсырманы толық және дұрыс орындады

Толық, дұрыс

Толық емес

Дұрыс емес

2

1

0


12-14 ұпай «5»,

9-11 ұпай «4»,

3-8 ұпай «3»

Бағасы:

Күнделіктеріне баға қою


Суммативті бағалау

Үйге тапсырма

1минут

§5.4. оқу, ережелерді жаттау, №957.966 есеп (249-2252 беттер)

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазады

5 сынып математика оқулығы


Рефлексия

2минут

- Енді «Табыс ағашын отырғызайық».

Ағаш діңі жаңа сабақта өтілген формулалар, жасыл желек ,ал ағаштың жемісі сіздің алған білімдеріңіз. Оқушылар алдын-ала қағаздан үш түсті алма жасап әкеледі.

Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.

Сары алма:Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.

Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.


Оқушылар алма пішіндес стикерлерді ағашқа жапсырады.

стикер



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал