7


  • Учителю
  • Поурочные планы за 5 класс 1 четверть

Поурочные планы за 5 класс 1 четверть

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:21.09.2015жыл

Сабақтың тақырыбы: Санды және әріпті өрнектер, олардың мәндері

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың санды және әріпті өрнектер тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа тақырып

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№102.Ұзындығы 91 см сым үш бөлікке бөлінген. Бірінші бөліктің ұзындығы 32 см, ал екінші бөліктің ұзындығы 9 см кем. Үшінші бөліктің ұзындығы бірінші бөліктің ұзындығынан қанша артық?

Жауабы: 91-32-23=36 4-ке артық.

№104. Екі тіктөртбұрыштың ұзындықтары бірдей. Бірінші тіктөртбұрыштың ені екінші тіктөртбұрыштың енінен 3 см-ге артық. Қай тіктөртбұрыштың периметрі кіші және қанша кіші?

Жауабы: P=2(a+b)< P=2(a+3+b).


3.Жаңа тақырыпты меңгерту

Амалдар таңбаларынан, жақшалардан (қажет болған жағдайда) және сандардан ғана құрастырылған жазу санды өрнек деп аталады.

Мысалы, 12+(12-5)-санды өрнек.

Құрамында әріптері бар өрнек әріпті өрнек деп аталады.

Мысалы, 86+(86+а)-әріпті өрнек.

Әріпті өрнектегі әріптің орнына алынатын сандар сол әріптің мәндері деп аталады.Әріпті өрнектерде латын алфавитіндегі кіші әріптері пайдаланылады.

Санды өрнектер, әріпті өрнектер жалпы түрде математикалық өрнектер деп аталады.

7а әріпті өрнегіндегі 7-ні коэффицент деп атайды.

Коэффицент-бір немесе бірнеше әріп көбейткіштері бар көбейтінді түріндегі өрнектегі сан көбейткіш. Коэффицент пен әріп көбейткіштің арасына көбейту таңбасы қойылмайды. Егер коэффицент 1-ге тең болса, ол жазылмайды.

4.Есептер шығару

Ауызша есептер: №134, №135, №136

Практикалық есептер: №138, №140(1,2), №141

5.Бекіту

№143(1,2), №144

1)Санды өрнекке мысал келтіріңдер.

2)Өрнектің мәні деп нені айтады?

3)Әріпті өрнек деп қандай өрнекті айтады?

4)әріптің мәні деп нені айтады?

5)Коэффицент деген не?

6.Үй жұмысы:№140(3,4), №145.


Сабақ жоспары

Пәні: Математика

Сынып: 5

Күні:22.09.2015жыл

Пән мұғалімі: Рысхожин А.М.

Сабақтың тақырыбы: Санды және әріпті өрнектер, олардың мәндері.

Сабақтың мақсаты:

1) Білімділік: санды және әріпті өрнектер ережесін айта білу, біліктерін логикалық оймен іске асыра білу;

2) Дамытушылық:теорияны практикамен ұштастыру, ойлау қабілетін, танымын, есеп шығарудағы білік, дағдыларын дамыту;

3) Тәрбиелік: оқушының пәнге қызығушылығын арттыру, математикалық мәдениетке тәрбиелеу, өз ойын дәл, тиянақты айта білуге үйрету

Көрнекіліктер: үлестірмелер

Сабақтың түрі: тақырыпты бекіту

Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау элементтері, сұрақ-жауап, топтық жұмыс

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен амандасу;

ә) сыныпты топқа бөлу;

б) балаларды сабаққа психологиялық дайындау:

шаттық шеңбері арқылы сабақты бастау.

Балалар, енді қолымызды ұстап, алақан жылуы арқылы бір-біріңе жылы лебіздер айтып, сабағымызды бастайық.

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де,

Қуанайық достарым,

Арайлап атқан күнге.

II. Мотивациялық кезең.

Қазір сабақтағы жұмысымызды анықтау үшін әр топқа кроссворд сұрақтары беріледі.

1 мин. соң әр топтағы оқушылар кезекпен сұрақтардың жауабын оқиды, ал бір оқушы тақтадағы дайын кроссворд токөздеріне жауаптарын жазып отырады.

Кроссвордтардың ерекше торкөздерінде қандай сөздер шықты ? Ендеше бүгінгі тақырыбымыз қандай және сабақта не істейміз деп ойлайсыңдар ?

(Санды және әріпті өрнектер тақырыбы, мақсаты)

III. Қызығушылығын ояту. Ой қозғау стратегиясы: ережелерді білесің бе ?

Әр топқа үш сұрақ қойылады:

  • Қандай өрнекті санды өрнек деп атайды ?

  • Қандай өрнекті әріпті өрнек деп атайды ?

  • Коэффициент деген не ?

Санды өрнек пен әріпті өрнекте қандай ұқсастық және қандай айырмашылық бар ?

Венн диаграммасына салайық.

IV. Ережелерді еске түсірдік, енді деңгейлік тапсырмаларды орындайық.

Миға шабуыл стратегиясы:

Деңгейлік тапсырмалар:

1 топ

А

  1. Өрнектің мәнін тап:

156+а, мұндағы а =14

  1. 98:в+с, мұндағы в=7; с=3

  2. Тік төртбұрыштың ұзындығы а см, ені в см. Тік төртбұрыштың периметрін тап. Мұндағы: а=17;в=9

В

  1. Өрнегін жазыңдар:

Бір қасықтың бағасы а тг, 1 шанышқының бағасы в тг. 12 қасық пен 12 шанышқы үшін қанша ақша төлеу керек ?


С

5.Теңдеуді шеш: (х-86)*204=7548

2 топ

А

  1. Өрнектің мәнін тап:

240+в, мұндағы в =25

  1. 96:а-в, мұндағы а=8; в=5

  2. Қабырғасы а см квадраттың периметрін тап. Мұндағы: а=12


В

  1. Өрнегін жазыңдар:

Бір орам кәмпит m гр, бір орам жаңғақ n гр. 7 орам кәмпит және 7 орам жаңғақ неше гр?

С

  1. Теңдеуді шеш:(45-х)*9=126

3топ

А

  1. С+292, мұндағы с=18

  2. (57-а)·в; мұндағы а=8; в=5

  3. Тіктөртбұрыш ұзындығы 16см, ені 7см. Ауданын есепте.

В

  1. Өрнегін жазыңдар:

1кг кәмпиттің бағасы а тг, 1кг алманың бағасы в кг. 5 кг кәмпит, 5 кг алма алу үшін қанша ақша төлеу керек?

С

5. Теңдеуді шеш: (4118-х):68=56

V кезең: Сергіту сәті

Логикалық есеп: Бөлменің төрт қабырғасына 10 орындықты үш-үштен келетіндей орналастыр.

VI кезең: Оқулықпен жұмыс: В деңгейі: №157; С деңгейі: №160

VII. Үйге тапсырма: №26; Әр топ бір логикалық есеп құрастыру.


VIII. Бағалау: оқушылар белсенділіктеріне қарай бағаланады.

IХ. Қорытынды: Сонымен балалар, бүгінгі сабақтан алған әсерлерің қандай ?

Кімге сабақ ұнады, қызыл жұлдызшаларды көтереді.

Кроссворд сұрақтары:

1 топ:

  1. Жоқ өзінде баста, қаста, мойында,

Ұзындығы жазулы тұр бойында.( сызғыш)

  1. Уақытты көрсететін құрал.(сағат)

  2. Қандай санға бөлуге болмайды ?(нөл)

  3. Құрамында белгісізі бар теңдік ?(теңдеу)

  4. Миллионда неше нөл бар ?(алты)


2 топ:

  1. Бір жағынан нүктемен шектелген түзу;(сәуле)

  2. Тіктөртбұрыштың барлық қабырғаларының қосындысы.(периметр)

  3. Натурал санға қандай санды қосқанда келесі сан шығады ?(бір)

  4. 1 сағатта неше минут бар ?(алпыс)

  5. Шаршының неше қабырғасы бар ?(төрт)

  6. 1 тонна мақта ауыр ма, әлде 1 тонна темір ауыр ма,

салмақтары қандай ?(бірдей)


3 топ:

  1. Екі адам 4 сағат шахмат ойнады.Олардың әрқайсысы неше сағат ойнады ? (Төрт)

  2. Санауда қолданылатын сандар. (Натурал)

  3. Компьютердің ақпаратты қағазға басып шығаруға арналған құрылғысы. (Принтер)

  4. Үстелдің 4 бұрышы бар. Егер бір бұрышын кесіп тастаса, неше бұрыш қалады? (Бес)

  5. Уақыттың өлшем бірлігі. (Секунд)

  6. Ұзындықтың өлшем бірлігі (Метр)

  7. Адамның 10 қолында неше саусақ бар ?(Елу)

  8. Барлық қабырғалары тең төртбұрыш. ( Шаршы.)

Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:23.09.2015жыл

Сабақтың тақырыбы: Әріпті және санды өрнектерді құрастыру.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың әріпті және санды өрнектерді құрастыру тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа тақырып

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№147.

1)35а+18+15а+11=50а+39;

2)42х+45+8х+45=50х+90;

3)12у+у+52+8у+3=21у+55;

4)204в+30в+6в+56=240в+56.

№160.Бірінші күні дүкенге 300 кг, ал екінші күні бірінші күнге қарағанда а кг артық ұн әкелінді. Үшінші күні екінші күнге қарағанда 60 кг ұн кем әкелінді. Дүкенге үш күнде барлығы қанша килограмм ұн әкелінді?

Жауабы:Бірінші күні: 300 кг, екінші күні 300+а, үшінші күні 240+а.

300+300+а+240+а =104+2a.

1)Санды өрнекке мысал келтіріңдер.

2)Өрнектің мәні деп нені айтады?

3)Әріпті өрнек деп қандай өрнекті айтады?

4)әріптің мәні деп нені айтады?

5)Коэффицент деген не?

3.Есептер шығару

Практикалық есептер: №149, №152, №154, №156, №157

4.Бекіту

№158, №159

5.Үй жұмысы:№151, №155.

Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:23.09.2015жыл

Сабақтың тақырыбы: Әріпті және санды өрнектерді құрастыру.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың әріпті және санды өрнектерді құрастыру тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту сабағы

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№151.Кестені толттырыңдар:

А

99

102

222

В

40

100

199

5а-4в

№155.

1)(75+4)+(36-а);

2)(300/в)-(56+27).


3.Есептер шығару (Атамұра 2010 жыл)

Практикалық есептер: №13, №14, №15, №20,№21

4.Бекіту

№22, №24

5.Үй жұмысы:№23, №25.

Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:25.09.2015жыл

Сабақтың тақырыбы:Қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа тақырып

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№23.Өрнектің мәнін табыңдар:

  1. (х+29)+(у-13), мұндағы х+у=42

  2. (х*4)/9, мұндағы х/у=15,

  3. х/(у*3), мұндағы х/у=60.

№25. У метр матадан 7 көйлек тігіледі.

1)Осындай 5 көйлек неше метр матадан тігіледі?

2)Х метр матадан неше көйлек тігіледі?

3.Жаңа тақырыпты меңгерту.

I.Қосудың ауыстырымдылық қасиеті.

Қосылғыштардың орындарын ауыстырғаннан қосындының мәні өзгермейді.

а+в=в+а

II.Қосудың терімділік қасиеті.

Екі санның қосындысына үшінші санды қосу үшін бірінші санға екінші сан мен үшінші санның қосындысын қосуға болады.

(а+в)+с=а+(в+с).

III.Көбейтудің ауыстырымдық қасиеті.

Көбейткіштердің орындарын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді.

а*в=в*а

IV.Көбейтудің терімділік қасиеті.

Екі санның көбейтіндісін үшінші санға көбейту үшін бірінші санды екінші санның үшінші санның көбейтіндісіне көбейтуге болады.

(а*в)*с=а*(в*с)

3.Есептер шығару

Практикалық есептер: №29, №30(1,3,5,7,9,11), №31(2,4,6,8), №32,№33

4.Бекіту

№37

1)Қосудың ауыстырымдылық қасиетінің тұжырымдамасын айтыңдар?

2)Қосудың терімділік қасиеті әріптермен қалай жазылады?

3)Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетінің тұжырымдамасынын айтыңдар.

4)Көбейтудің терімділік қасиеті әріптермен қалай жазылады?

5.Үй жұмысы:№38(4,5,6), №39


Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:26.09.2015жыл

Сабақтың тақырыбы: Қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту сабағы

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№38(4,5,6).Өрнекті ықшамдап алып, сонан соң мәнін табыңдар:

4)25c*45d, мұндағы c=4, d=2;

25*4*45*2=100*90=9000.

5)8a*5b, мұндағы a=125, b=16;

8*125*5*16=1000*90=90000.

6)125c*75d, мұндағы c=8, d=4.

125*8*75*4=1000*300=300000.

№39.Кинотеатрдың көрермендерге арналған залында 25 қатар, ал әр қатарда 30 орын бар. Бір билеттің бағасы 200 тг. Бүгін билет барлық орынға сатылды. Барлық орынға билет неше теңгеге сатылды?

Жауабы: (25*30)*200=150000

3.Есептер шығару.

Практикалық есептер: №40, №41, №42, №43

4.Бекіту

№44

1)Қосудың ауыстырымдылық қасиетінің тұжырымдамасын айтыңдар?

2)Қосудың терімділік қасиеті әріптермен қалай жазылады?

3)Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетінің тұжырымдамасынын айтыңдар.

4)Көбейтудің терімділік қасиеті әріптермен қалай жазылады?

5.Үй жұмысы:№295.


Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:28.09.2015жыл

Сабақтың тақырыбы: Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың «Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау»тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа тақырып

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№295.Амалдарды орындаңдар:

1)(321+19)/85=4;

2)(1534-974)/16=35;

3)(1562+550)/96=22;

4)(704+32*11)/66=16;

5)(3843-3075)/96=8.


1

2

3

4

5

Е

Р

Т

І

С


3.Жаңа тақырыпты меңгерту.

I.Қосудың ауыстырымдылық қасиеті.

Қосындыны санға көбейту үшін, сол санға әрбір қосылғышты жеке-жеке көбейтіп, одан шыққан көбейтінділері қосуға болады.

(а+в)с=ас+вс.

II.Қосудың азайтуға қатысты үлестірімділік қасиеті.

Айырманы санға көбейту үшін, сол санға азайтғышты да, азайтқышты да көбейтіп, бірінші көбейтіндіден екінші көбейтіндіні азайтуға болады.

(а-в)с=ас-вс.

4.Есептер шығару

Практикалық есептер: №389, №390, №391

5.Бекіту

№392

1)Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті әріптермен қалай жазылады? Тұжырымдамасы қалай айтылады?

2)Көбейтудің азайтуға қатысты үлестірімділік қасиеті әріптермен қалай жазылады? Тұжырымдамасы қалай айтылады?

3)29х+6х және 35а-9а өрнектерінің ықшамдалаған түрлерін ауызша айтып, түсіндіріңдер?

6.Үй жұмысы:№393, №394

Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:29.09.2015жыл

Сабақтың тақырыбы:Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: практикалық сабағы

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру: №393, №394

3.Есептер шығару.

Практикалық есептер:№396, №397(1,2,3), №398

4.Бекіту

№400, №401

5.Үй жұмысы:№397(4,5,6), №401(2).



Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:30.09.2015жыл

Сабақтың тақырыбы:Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту сабағы

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру: №397(4,5,6), №401(2).

3.Есептер шығару.

Практикалық есептер: №405, №406, №407

4.Бекіту

1)Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті әріптермен қалай жазылады? Тұжырымдамасы қалай айтылады?

2)Көбейтудің азайтуға қатысты үлестірімділік қасиеті әріптермен қалай жазылады? Тұжырымдамасы қалай айтылады?

3)29х+6х және 35а-9а өрнектерінің ықшамдалаған түрлерін ауызша айтып, түсіндіріңдер?

5.Үй жұмысы:№411.


Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:1.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы: Теңдеу және олардың түбірлері

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың теңдеу және олардың түбірлері тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа тақырып

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№411.Өрнектің мәнін табыңдар:

1)8(2х+5)+4(6+7х), мұндағы х=3;

Жауабы: 16х+40+24+28х=44х+64=44*3+64=132+64=196;

2)12(3х+8)+5(2х-1), мұндағы х=2;

Жауабы:36х+96+10х-5=46х+91=46*2+91=92+91=183;

3)24(х+2)+6(5х-2), мұндағы х=1;

Жауабы: 24х+48+30х+-12=54х+36=54*1+36=90;

4)4(15х+8)+3(6х-5), мұндағы х=4;

Жауабы:60х+32+18х-15=78х-17=78*4-15=312-15=297.

3.Жаңа тақырыпты меңгерту.

Құрамында әріппен белгіленген белгісіз саны бар теңдікті теңдеу деп атайды.

Мысалы, 9х+5=41.

Теңдеудегі әріптің орнына қойғанда оны дұрыс санды теңдікке айналдыратын сан теңдеудің шешімі деп аталады.

Мысалы, 22+х=27 теңдеуінің шешімі 5 саны, өйткені теңдеудегі х-тің орнына 5-ті қойсақ, 22+5=27 дұрыс теңдігін аламыз.

Теңдеудегі әріптің орнына қойғанда оны дұрыс теңдікке айналдыратын сан теңдеудің түбірі деп аталады.

Теңдеуді шешу дегеніміз-теңдеудің барлық түбірлерін табу немесе түбірлері жоқ екенін көрсету.

1-мысал.

Белгісіз көбейткішті табу үшін көбейтіндінің мәнін белгілі көбейткішке бөлу керек.

Белгісіз азайтқышты табу үшін азайғыштан айырманың мәнін азайту керек.

(45-х)*3=93, Тексеру:

45-х=93:3, (45-14)*3=9-тура теңдік

45-х=31, 31*3=93

х=45-31, 93=93

х=14.

2-мысал.

Белгісіз бөлінгішті табу үшін бөлгішті бөліндінің мәніне көбейту керек.

Белгісіз азайғышты табу үшін айырманың мәніне азайтқышты қосу керек.

(х-13):7=2,

х-13=7*2,

х-13=14,

х=27.

3-мысал.

Белгісіз бөлгішті табу үшін бөлінгішті бөліндінің мәніне бөлу керек.

Белгісіз қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен белгілі қосылғышты азайту керек.

72(х+12)=4,

х+12=72:4,

х+12=18,

х=18-12,

х=6.

4.Есептер шығару

Практикалық есептер: №161(1,3,5,7), №169, №162(1,3,5,7)

5.Бекіту

№170

1)Қандай теңдік теңдеу деп аталады?

2)Теңдеудің түбірі деп нені айтамыз?

3)Теңдеуді шешу дегеніміз не?

4)Белгісіз қосылғыш қалай табылады?

5)Белгісіз көбейткіш қалай табылады?

6)Теңдеуді шешу дегеніміз не?

7)Теңдеудің дұрыс шығарылғанын қалай тексеруге болады?

6.Үй жұмысы:№161(2,4,6,8)

Сабақ жоспарыюб

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:2.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы:Теңдеу және олардың түбірлері.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Теңдеу және олардың түбірлері» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: практикалық сабағы

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру: №161(2,4,6,8)

2)у+195=300; 4)х-261=405;

у=300-195; х=405+261;

у=105 х=666

Тексеру: Тексеру:

105+195=300; 666-261=405;

300=300. 405=405.


6)z*101=404; 8)324:у=36

z=404/101; у=324:36

z=4. у=9.

Тексеру: Тексеру:

4*101=404; 324:9=36;

404=404. 36=36.

3.Есептер шығару.

Практикалық есептер: №163, №171, №164(1,3)

№171.Теңдеуді шешіңдер:

1)(212 z-199 z)-9=30; 2)(410у-395у)+9=84;

13z=39; 15у=75;

Z=3 у=5;

Тексеру: Тексеру:

13*3-9=30; 15*5=75;

30=30. 75=75.

3)1000-(501х+19х) =480; 4)999+(602 z-582 z) =2199;

520х=1000-480; 20z=2199-999

520х=520; 20z=1200

х=1 z=60

Тексеру: Тексеру:

1000-(520*1) =480. 999+60(602-582) =2199;

480=480. 2199=2199.

4.Бекіту

1)Қандай теңдік теңдеу деп аталады?

2)Теңдеудің түбірі деп нені айтамыз?

3)Теңдеуді шешу дегеніміз не?

5.Үй жұмысы: №164(2,4), №168(1,3).

Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:3.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы:Теңдеу және олардың түбірлері.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Теңдеу және олардың түбірлері» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту сабағы

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру: №164(2,4), №168(1,3).

№164(2,4)

2)y-1786=2109+57; 4)4222-3777+x=1255;

y=2166+1786; 445+x=1255;

x=3952 x=810.

Тексеру: Тексеру:

3952-1786=2109+57; 4222-3777+810=1255

2166=21667 1255=12557

3.Есептер шығару.

Практикалық есептер: №167, №172

№172.Теңдеудің түбірін табыңдар:

1)(4294+х):89=67; 2)1215:(71-у) =27;

4294+х=67*89; 71-у=1215:27;

х=5963-4294; у=71-45;

х=1669 у=26

Тексеру: Тексеру:

(4294+1669):89=67; 1215:(71-26)=27;

67=67 27=27.


3)(1001-z)*13=1157; 4)26*(z-23) =2574;

1001-z=1157:13; z-23=2574:26;

z=1001-89; z-23=99;

z=912 z=122

Тексеру: Тексеру:

(1001-912)*13=1157; 26* (122-23)=2574;

1157=1157 2574=2574.

4.Бекіту

1)Белгісіз қосылғыш қалай табылады?

2)Белгісіз көбейткіш қалай табылады?

3)Теңдеуді шешу дегеніміз не?

4)Теңдеудің дұрыс шығарылғанын қалай тексеруге болады?

5.Үй жұмысы: №174.

Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:5.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы: Теңдеу құрастыруға есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың «Теңдеу құрастыруға есептер шығару» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа тақырып

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру: №174

3.Жаңа тақырыпты меңгерту.

Есептің теңдеуін құрастырудан бұрын, ондағы шамалардың өлшем бірліктерін бір өлшем бірлігіне келтіру керек.

Теңдеуді шешуге тақырыптық есептер берілген жағдайда:

1)белгісіз шама таңдалып алынып, ол х әрпімен (немесе латынның қандай да бір кіші әрпімен) белгіленеді;

2)тақырыптың мазмұны бойынша теңдеу құрастырылады.

3)теңдеу шешіліп, белгісіз шама табылады.

4)есептің сұрағына жауап беріледі. Қажет болған жағдайда теңдеудің шешімінің дұрыстығы тексеріледі.

Мысал: Қазір ағасы қарындасынан 5 жас үлкен. 4 жылдан соң, олардың жастарының қосындысы 19 жас болады. Қазір қарындасы неше жаста, ағасы неше жаста?

Шешуі:


Қарындасы

Ағасы

Алғашқы

х

х+5

Соңғы

х+4

х+5+4


х+4+х+5+4=19 Тексеру:(3+4)+(3+5+4)=19

2х+13=19; 19=19

2х=6;

х=3 Жауабы: қарындасы 3 жаста, ағасы 8 жаста.

4.Есептер шығару (2010жыл Атамұра)

Практикалық есептер: №75(1,2), №76, №77, №78

№75(1,2)

1)100 кг магнитті теміртас кенінің құрамындағы темірдің массасы тастың массасынан 44 кг артық. 100 кг магнитті теміртас кенінде неше килограмм тас бар?

Жауабы: х+х+44=100 2х=100-44; х=56:2; х=28.

Тексеру: 28+28+44=100; 100=100.

5.Бекіту

№82(біріншісі үлгі), №82(2).

6.Үй жұмысы:№86.

Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:6.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы:Теңдеу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Теңдеу құрастыруға есептер шығару» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№86. Олжас базардан 19200 теңгеге 2 тотықұс, 1 күшік және 1 мысық алды. Күшік мысықтан 3 есе қымбат, ал тотықұстан 2 есе арзан. Мысық неше теңге? Тотықұс неше теңге?

Шешуі: х+3х+6х=19200

10х=19200

х=1920 Тексеру: 10*1920=19200

19200=19200


3.Есептер шығару.

Практикалық есептер:№175, №176(1,3,5)

№83.Елдостың тауықтары мен қозылары бар. Қозылар тауықтардан 3 есе кем. Қозылар мен тауықтардың барлығында 40 аяқ бар. Елдостың неше қозысы, неше тауығы бар?

Шешуі: х+3х=40

4х=40

х=4

4 қозысы, 3*4=12 тауығы бар.

№84.Жеміс сусынын дайындау үшін кептірілген алма, алмұрт және өрік алынды. Ондағы алмұрт өріктен 3 есе ратық, ал алмадан 500 г кем. Кептірілген жемістердің құрамындағы алма мен алмұрт 2 кг. Жеміс сусынын дайындау үшін алынған өріктің массасын, алманың массасын табыңдар?

Жауабы: 250 г өрік , 1 кг 250 г алма.

4.Бекіту

№88

5.Үй жұмысы: №176(2,4,6).

Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:7.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы:Теңдеу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Теңдеу құрастыруға есептер шығару» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: практикалық сабақ

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№176(2,4,6)

3.Есептер шығару.

Практикалық есептер:№416, №417, №419, №420.

4.Бекіту

№421(1,2,3)

5.Үй жұмысы: №421(4,5,6).

Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:8.2015жыл

Сабақтың тақырыбы:Теңдеу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Теңдеу құрастыруға есептер шығару» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту сабақ

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№421(4,5,6)

3.Есептер шығару.

Практикалық есептер:№516, №517.

4.Бекіту

№519

5.Үй жұмысы: №527(4,5,6).

Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:9.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы:Күрделі теңдеулерді шешу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Күрделі теңдеулерді шешу» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№527(4,5,6)

3.Жаңа тақырыпты меңгерту

Теңдеуді қолданып шығаратын есептерді қарастырайық.

1-есеп. Қарбыз бен қауынның массасы 8 кг. Егер қарбыз қауыннан 3 есе ауыр болса, онда қауынның массасы қандай?

Шешуі: Қауынның массасын х кг деп белгілейік. Қарбыз қауыннан 3 есе артық. Сондықтан оның массасы 3х кг болады. Онда қарбыз бен қауынның салмағы (3х+х)кг. Ал берілгені бойынша ол 8 кг-ға тең, яғни 3х+х=8. Бұдан 4х=8, х=2. Демек, қауынның салмағы 2 кг.

4.Есептер шығару.

Практикалық есептер:№179, №180, №181, №182, №183

№179. Шешуі: 50*6+80*5=700км.

№180. Шешуі: ;

№181. Шешуі: Бірінші қатарда 32 кітап, екігші қатарда 40 кітап, үшінші қатарда 45 кітап. Сонда барлығы үш қатарда 117 кітап бар.

№182. Шешуі: Бірінші жер телімінде 62-39= 23 қап жиналды. Екінші жер телімі бірінші жер телімінен 39-23=16 қапқа артық.

№183. 14*54=756 орын бар. Егер пойызда 521 жолаушы болса, пойызда 756-521=235 бос орын қалады.

5.Бекіту

Орындарында шығаратын есептер:№185, №193, №194

№185. Шешуі: (3х+х)*2=48. 4х=24 х=6 3х=3*6=18

№194. Шешуі: 1660:4=415 кг. 1660-415=1245 кг.

6.Үй жұмысы: №184(1,2).


Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:10.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы:Күрделі теңдеулерді шешу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Күрделі теңдеулерді шешу» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: практикалық сабақ

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№184(1,2).өрнектер арқылы шығарылатын есепке шарт жазыңдар.

3.Есептер шығару.

Практиалық есептер: №186, №187, №188, №189

4.Бекіту

Орындарында шығаратын есептер:№195, №196

.5.Үй жұмысы: №197.

Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:12.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы:Күрделі теңдеулерді шешу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Күрделі теңдеулерді шешу» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту сабақ

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі. а)сәлемдесу;ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару;в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№197. Папка портфельден 5 есе арзан болғандықтан, оған портфельге қарағанда 2204 тг ақша аз төленді. Папка қанша тұрады?

Жауабы: папка х тг, ал портфель 5х тг болады. 5х-х=2204 4х=2204 х=551 тг.

3.Есептер шығару.

Практиалық есептер: №190, №191, №192

№190. Мартшрут бойынша турист бірдей жылдамдықпен екі күн жол жүрді. Бірінші күні жолда 7 сағ, екінші күні 4 сағ болды. Екінші күні ол бірінші күнге қарағанда 12 км жол кем жүрді. Турист қандай жылдамдықпен жүрген?

Жауабы: 7сағ-4сағ=3 сағ. Сонда жылдамдығы 12 км/3 сағ=4 км/сағ болады.

4.Бекіту

Орындарында шығаратын есептер:№198

5.Үй жұмысы: №199.

Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:13.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы:Сөз есептерді теңдеудің көмегімен шешу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Сөз есептерді теңдеудің көмегімен шешу» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№199

3.Жаңа тақырыпты меңгертіп есептер шығару.

Практикалық есептер:№92, №93, №94, №95

№92.Балықшылар сазан, табан балық, шортан және алабұға барлығы 324 балық аулады. Ондағы алабұға шортаннан 3 есе артық, бірақ табан балықтан 17-ге кем. Сазан табан балықтан 2 есе артық. Балықшылар неше шортан аулады? Неше сазан аулады?

Шешуі:шортан 21, сазан 160.

№93. 7 үлкен қорапшаның бірнешеуінің әрқайсысына 5 кіші қорапша салынды. Қалған үлкен бос қорапшалардың әрқайсысына 3 орташа қорапшаша салынды. Сонда барлығы 27 қорапша болды.

●Неше үлкен бос қорапшалардың әрқайсысына 5 кіші қорапшадан салынды?

Шешуі: 3 бос қорапшаға

№94. Үшбұрыштың бірінші және екінші қабырғаларының қосындысы 37 см. Екінші және үшінші қабырғаларының қосындысы 41 см. Бірінші және үшінші қабырғаларының қосындысы 32 см.

●Үшбұрыштың периметрі неше сантиметр?

●Үшбұрыштың екінші қабырғасы неше сантиметр?

Шешуі:периметрі 55 см, екінші қабырғасы 23 см.

№95.Мектеп кітапханасындағы түптеуге тиісті кітаптарды Әнел және оның екі досы үшеуі тең бөліп алды. Әнел бірінші күні өзі түптеуге тиісті кітаптардың жартысын және 3 кітапты түптеді. Ол екінші күні одан қалған кітаптардың жартысын және 5 кітапты түптегенде, түптелмеген 7 кітап қалды.

●Олар барлығы неше кітап түптеуге тиісті еді?

●Әнел бірінші күні неше кітап түптеді?

●Әнел екінші күні неше кітап түптеді?

Шешуі: Барлығы 162 кітап. Бірінші күні 30 кітап. Екінші күні 17 кітап түптеді.

4.Бекіту

Орындарында шығаратын есептер:№96(1,2)

5.Үй жұмысы: №196(3,4).


Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:14.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы:Сөз есептерді теңдеудің көмегімен шешу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Сөз есептерді теңдеудің көмегімен шешу» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: практикалық сабақ

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№196(3,4).Амалдарды орындаңдар:

3)(161-18*8)*16:(67*8-468)=(161-144)*16:(536-468)=17*16:68=272:68=4.

4)(351+117*5):(72*12-40*19)=(351+585): (864-760)=936:104=4

3.Өзіндік жұмыс.

1 деңгей.

1-тапсырма. 47-24 және 37+28 екі өрнегінің қосындысын санды өрнек түрінде жазыңдар және оның мәнін табыңдар.

2-тапсырма. Өрнекті ықшамдаңдар.

а)(125+n)+75; ә)(16-n)+24.

3-тапсырма. Теңдеуді шешіңдер.

а)х+605=700; ә)r-169=321; б)a-138=22

2-деңгей.

1-тапсырма. Есепті өрнек құрып шығарыңдар.

Бірінші кітапта 92 бет, екіншіде 56 бет, үшіншіде бірінші мен екінші екеуін бірге алғандағыдан 2 есе артық бет бар. Үшінші кітапта қанша бет бар?

2-тапсырма. Топтастырып есептеңдер.

А)8+8+2+2+2+1+5;

Ә)12+13+17+18+11+14;

Б)14+17+16+11+15+13+15;

В)49617+999+383;

Г)52861+4861+139.

3 деңгей.

Тапсырма. Есепті теңдеу құру шығарыңдар.

Сағыныш бір сан ойлады. Егер одан 33 санын азайтып, шыққан айырманы 2 есе арттырсақ, 196 болады. Сағыныш қандай сан ойлады?

4.Бекіту

Сыныпта белсенді қатысқан балаларды бағалау

5.Үй жұмысы: №123.


Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:15.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы:Сөз есептерді теңдеудің көмегімен шешу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Сөз есептерді теңдеудің көмегімен шешу» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту сабақ

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№123

3. Есептер шығару

Тақтада шығарылатын есептер: №440, №441, №442, №443

4.Бекіту

Орындарында шығаратын есептер:№444

5.Үй жұмысы: №445.

Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:16.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы: «Санды және әріпті өрнектер» тақырыбына есептер шығару.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Санды және әріпті өрнектер» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№445

3. Есептер шығару

Тақтада шығарылатын есептер: №446, №447

4.Бекіту

Орындарында шығаратын есептер:№448

5.Үй жұмысы: №450.


Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:17.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы: «Санды және әріпті өрнектер» тақырыбына есептер шығару.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Санды және әріпті өрнектер» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: практикалық сабақ

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№450

3. Есептер шығару

Тақтада шығарылатын есептер: №45, №123(1,2)

4.Бекіту

Орындарында шығаратын есептер:№141(Атамұра)

5.Үй жұмысы: Есепте (3) -есеп жинағынан.


Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:19.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы: «Санды және әріпті өрнектер» тақырыбына есептер шығару.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Санды және әріпті өрнектер» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту сабақ

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

Есепте (3) -есеп жинағынан.

3. Есептер шығару

Тақтада шығарылатын есептер: №451, №452

4.Бекіту

Орындарында шығаратын есептер:№453

5.Үй жұмысы: №454


Сабақ жоспары

Пән: Математика Сынып:5 Мерзімі:21.10.2015жыл

Сабақтың тақырыбы: «Бұрыш. Бұрыштың шамасы» тақырыбына есептер шығару.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың «Бұрыш. Бұрыштың шамасы» тақырыбы бойынша есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

а)сәлемдесу

ә)Оқушыларды түгендеу

б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в)Сабақтың мақсатымен таныстыру

2.Үй тапсырмасын тексеру:

№454

3. Жаңа тақырып.


Тақтада шығарылатын есептер: №451, №452

4.Бекіту

Орындарында шығаратын есептер:№453

5.Үй жұмысы: №454





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал