- Учителю
- Урок по математике Обыкновенные дроби (5 класс)
Урок по математике Обыкновенные дроби (5 класс)
Урок па матэматыцы ў 5 класе
па тэме: "Звычайныя дробы"
Мэты: скласці ўмовы для замацавання паняцця звычайнага дробу, выпрацоўкі ўменняў і навыкаў прымянення паняцця звычайнага дробу пры выкананні заданняў; спрыяць фарміраванню навыкаў прымянення правіл к рашэнню прыкладаў рознай цяжкасці, развіваць матэматычнае мысленне, кемлівасць, уважлівасць, выхоўваць працавітасць, адказнасць і самастойнасць.
Тып ўроку: замацавання ўменняў і навыкаў.
Абсталяванне: падручнік, карткі, раздатачны матэрыял.
Ход урока. 1. Арганізацыйны момант. Праверка гатоўнасці да ўрока.
- Пачынаем наш урок. Які настрой вы возьмеце с сабой? (Добры, дрэнны, вяселы, сумны, бадзеры). Нарысуйце гэты настрой на смайліку.
Старажытныя грэкі казалі: "Добры настрой - гэта палова перамогі". Таму ўсміхніцеся адзін аднаму, і я вам жадаю сёння на ўроку атрымаць перамогу ў барацьбе за веды.
2. Праверка дамашняга задання. Для праверкі д/з мы правядзем матэматычный дыктант. Запоўніце клеткі табліцы.5
16
2
3
8:27
9
3. Актуалізацыя папярэдніх ведаў.
Пытанні: 1) Што такое звычайная дроб? (запіс віду a/b, дзе а - лічнік, b - назоўнік)
2) Для чаго неабходна вывучэнне гэтай тэмы, як яна можа спатрэбіцца нам? (мы ў жыцці вельмі часта сустракаемся не з цэлымі лікамі, а з часткай цэлага, напрыклад, палова пірага, шостая частка дачнага ўчастка)
4. Паведамленне тэмы і задач урока.
Сення на ўроку мы з вамі падагульнім веды аб звычайных дробах, паўторым паняцце лічніка і назоўніка, запіс дробу з дапамогай рысы дробу, абазначэнне звычайнага дробу на каардынатным прамені.
5. Вусныя заданні.
1. Я буду чытаць вам тэкст, але запісываць мы яго не будзем. Ваша задача, астанавіць мяне сігнальнай карткай, калі я зраблю памылку.
Ў пятым класе одна пятых дзяцей любіць матэматыку, дзве трэціх рускі язык, адзінаццаць сарака восьмых вучняў вельмі любяць маляванне, а два шостых рабят сення выканалі дамашняе заданне па рускаму языку на пяць.
Лічнік - колькасны лічэбнік жаночага роду.Назоўнік - парадкавы лічэбнік.
Прачытайце правільна дробы: 2/5, 1/8, 7/6, 5/13, 10/20, 3/18, 6/7.
6. Замацаванне ўменняў і навыкаў.
Работа на індывідуальных лістах.
Задача 1. Оля зрабіла скачок на 5/10 метра, Таня 3/10 метра, Ваня 9/10 метра, Ігар 10/10 метра. Вы сёння будзеце настаўнікамі. Пастаўце вучням адзнакі, выкарыстоўвая нарматывы адзнак, нанесенные на каардынатны прамень.
ВЫНІК, м
Адзнака
Оля
Таня
Ваня
Ігар
Які будзе алгарытм дзеянняў. Размясціце вынікі на каардынатным прамені, параўнайце з нормамі і выставіце адзнакі ў табліцу.
Задача 2.
7. Фізкульт хвілінка. Гульня " Не збіваюсь Я…"
8. Самастойная работа. Работа з карткамі над тэстам.Адказ
1.Што паказвае назоўнік дробу?
А) Назоўнік паказвае, на колькі роўных частак дзялілі прадмет.
Б) Назоўнік паказвае, колькі роўных частак прадмета ўзята.
2. Дадзена дроб: 3/5. Якое выказванне верна?
А) 3 - назоўнік дробу.
Б) 3 - лічнік дробу
В) 5 - лічнік дробу.
3. Якая частка фігуры заштрыхавана?
А) 5/9
Б) 9/5
В) 5/4
4. На якім рысунку паказан лік 2/3
А) Б) В)
5. Якое слова «лішняе»
А) лічнік Б) прамень В) ломаная
9. Вынік урока. Рэфлексія. Выстаўленне адзнак.
- Ці спадабалася вам на ўроку?
- Якое заданне было найбольш цікавым?
- Паглядзіце на картку і скажыце, што вы бачыце і што выбіраеце з напісанага. Вы ўсе сёння МАЛАЙЦЫ.
Вучні падводзяць вынікі сваëй працы,адказваюць на пытанні.
- Я сёння на ўроку… (закончыць фразу)
10. Дамашняе заданне. Наш ўрок падходзіць к канцу.
Мне вельмі спадабалася як вы працавалі на ўроку. А можа, вы яшчэ ведаеце, у якой краіне з'явілісь дробы, або ці заўседы пры запісу дробаў выкарыстовывалі рысу дробу, як называлісь дробы ў Расіі ў 18 стагоддзі.
Вы не хвалюйцеся! Вы ведаеце, дзе магчыма знайсці карысную інфармацыю?
- інтэрнэт, кніга, настаўнік, сябр…
На гэтых лістах вы знойдзеце многа цікавага з гісторыі з'яўлення дробаў.
А яшчэ я падрыхтавала вам адрасы сайтаў, дзе магчыма знайсці многа цікавага пра звычайныя дробы.
А, калі вы ведаеце, дзе знайсці адказы на свае пытанні, вы будзеце адукаванее.
Адукаваны - гэта тый, хто ведае, дзе знайсці, тое, што ён яшчэ не ведае.
</ П.6.2, № 6.18, 6.27.