7


  • Учителю
  • Урок «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі»

Урок «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі»

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Тақырыбы: «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі»Мақсаттары: а) Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімдер жиынын табуды және координаталық түзуде кескіндеуді үйренеді.ә) Теориялық білімдерін практикада қолдана білу бейімділіктерін қалыпт
предварительный просмотр материала

Күні: 25.02.15


Тақырыбы: «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі»


Мақсаттары: а) Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімдер жиынын табуды және координаталық түзуде кескіндеуді үйренеді.

ә) Теориялық білімдерін практикада қолдана білу бейімділіктерін қалыптастырады. Есте сақтау қабілеттерін дамытады.

б) Топпен жұмыс істеуге, өзгенің пікірін тыңдай білуге үйрету. Пәнге деген қызығушылығын арттыру.


Оқушылар білуге тиіс:

  • бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің жазылуын;

  • бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімдерін табу жолдарын;

  • табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндеуді;

  • координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табуды.

Оқушы үйренуге тиіс:

  • бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімдерін табуды, оны сан аралығымен немесе теңсіздікпен жазуды.


Көрнекілік: Үлестірме материалдар, семантикалық карта, сәйкестендіру тесті, бағалау парағы.

Сабақтың типі: білім бекіту

Сабақтың түрі: ашық сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Сыни тұрғыдан ойлауға оқыту» /топпен жұмыс, топтың атауы бойынша өзара талқылау, қорғау, бір-біріне түсіндіру, практикалық кезең/


Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

Көңіл-күйлерін сабаққа аудару, психологиялық жақсы ахуал туғызу «Жүрек жылуы».

Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеріп, топқа бөлу, топ басшысын тағайындау. Бағалау шкаласын беремін.

II. Үй тапсырмасын тексеру

  1. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру. №1024 (1-5), қосымша тапсырма ребус құру. /Дұрыс жауаппен салыстыру арқылы бір-бірін тексереді/


III. Жан - жақты білімдерін тексеру:

«Кесінді» тобы

«Сәуле» тобы

«Интервал» тобы

Берілген сан аралықтары бойынша не білесің?

[ -5; 1]

(; -0,8]

(-2; 2,5)


-2 -1



10 13



-5

[ 1; 5] [ 3; 7]

[ -7; 0] [-3; 5]

;10) -;6)

[ 1; 5] [ 3; 7]

[ -7; 0] [-3; 5]

;10) -;6)

2х-1

А) (

Ә) (-1;+

Б) (

В) (

3х-15

А) (

Ә) (-1;+

Б) (

В) (


Х+34

А) (

Ә) (-1;+

Б) (

В) (



III. Дамыту кезеңі. Оқулықпен жұмыс №1028 (1-3)

Әр есепке топтан бір оқушыдан шығып тақтаға жазады.

(3 оқушы тақтада жұмыс істейді, қалғандары топпен тапсырма орындайды, қорғайды)


IV. Тарихи тұлғалар

«Интервал» тобы: теңсіздіктер жүйесінің шешімі ұлы ғалым

әл-Фарабидің өмір сүрген уақытын береді. Ол 70 тілді меңгерген және 160 ғылыми еңбектер жазған. Ғұламаның математикаға қатысты еңбектері: «Евклидке түсініктеме», «Геометриялық трактат» және т.б.

«Кесінді» тобы: теңсіздіктер жүйесінің шешімі халық музыкасының клласигі Құрманғазы Сағырбайұлының өмір сүрген уақытын береді. Оның «, «, «, «, «, «, «, «, «, «, « сияқты күйлері өмірге іңкәр жанның жүрек лүпілі сияқты.

«Сәуле» тобы: теңсіздіктер жүйесінің шешімі Жәутіков Орынбек Ахметбекұлының (математик, академик, профессор, физика-математика ғылымдарының докторы) өмір сүрген уақытын береді. О.Жәутіков атындағы Республикалық мамандандырылған дарынды балаларға арналған физика-математика орта мектеп-интернатының іргесі 1972 жылы қаланды.

Сергіту сәті. 2 мин.

Көрсетілген қимылдарды қайталап билеу.


V. Ой толғаныс. Семантикалық картаны толтырыңдар

Жауабы


Теңсіздіктер

[-4;6]

(5;7)

Ø

[-3;4)

[-3;+∞)

















VI.Тақырыпқа тапқырлық. Сәйкестендіру тесті.


Сәйкестендіру тесті


( 9; +)

( 3,5; 6)

( -; 4)


VII. Үйге тапсырма: №1031, №1033.

Дарынды оқушыларға қосымша есеп: №1038 (3)


VIII. Сабақты қорытындылау:

Сонымен, бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімдерін табу үшін:

  1. Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табу керек;

  2. Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндеу керек;

  3. Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табу керек.


Рефлексия. 2 мин. /стикер/

Не білдім? Не білгім келеді?


IX. Бағалау. Топ басшылары оқушыларды бағалайды.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал