7


  • Учителю
  • Вне классный урок по математике 5-6 класс

Вне классный урок по математике 5-6 класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сабақтың тақырыбы: «Көңілді тапқырлар»5,6 сыныптар аралығындағы математикалық сайысСабақтың мақсаты: Оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыру, тапқырлыққа баулу, ұйымшылдыққа тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылығын арттыру.Көрнекілік: Интерактивті тақтада жазылған жинақ
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: «Көңілді тапқырлар»

5,6 сыныптар аралығындағы математикалық сайыс

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыру, тапқырлыққа баулу, ұйымшылдыққа тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Көрнекілік: Интерактивті тақтада жазылған жинақтар, қоржындағы әртүрлі карточкалар.

Сайыстың түрі: дәстүрлі емес, білім сайысы

Жоспары:

Ұйымдастыру кезеңі: (Оқушыларды топтарға бөлу, топ басшысын, әділқазылар алқасын сайлау.)

І. «Кім жүйрік ойға- сол алады»- деп логикалық сұрақтарға жауап береміз.

1. Ұшақ А қаласынан В қаласына дейін 1 сағат 20 мин. ұшады да, қайтарда 80 минут ұшады. Себебін түсіндір? / екеуі тең/

2. Үш пар ат 30 км шапса, әр ат қанша км шабады? / 30 км/

3. Төрт қойдың неше аяғы бар? /16/

4. Үш майшам жанып тұрды, екеуін сөндірсе нешеуі қалады? /екеуі/

5. Үш әкесі мен алты ұлы серуенге шықты. Олар 42 алма сатып алды, әрқайсысына 6 алмадан тиді. Бұл қалай болғаны? / 1 ата, 2 әке, 4 баласы/

6. Жанарда бір бүтін, екі жарты, төрт ширек алма болды. Барлығы қанша алма?

/ 3/

7. Тоғайда 10 қарға отыр. Аңшы 2-еуін атып алды. Нешеуі қалды? /2/

8. Үш түйеқұс ұшып келе жатты. Аңшы олардың біреуін атып алды. Олардың нешеуі қалды? / түйеқұс ұшпайды/

9. Екі қолда 10 бармақ, 10 қолда неше бармақ? /50/

10. Жаңа туған пілдің баласы 1 т-ның бөлігін тартады. Пілдің баласы неше кг тартады?

/ 125 кг/

ІІ. Мақал-мәтел айтайық,

Асулардан асайық.

Білім шыңына жетейік,

Кедергіні жеңейік,- деп сандармен берілген мақал- мәтелдер айтып жарысады.

- 2 жақсы қас болмас, екі жаман дос болмас.

- 7 атасын білмеген жетесіз

-білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады.

- 5 бармақ жұмылса, жұдырық болады.

- 30 тістен шыққан сөз, 30 рулы елге тарайды.

- 1 кісі қазған құдықтан, 1000 кісі су ішеді.

- 7 жұрттың тілін біл, 7 түрлі білім іл.

- 50 жылда ел жаңа.

- ердің 2 сөйлегені өлгені

-қызға қырық үйден тыйым.

-жүз сомың болғанша, жүз досың болғаны артық.

-Ер бір рет өледі, қорқақ мың рет өледі.

Сергіту сәті:

ІІІ. Жұмбақтар шешу.

  1. VI-IV=ХІ бір шырпыны қозғау арқылы дұрыс теңдік шығар. / VI+V=ХІ/

  2. Айжан мен Маржанның әкелерінің аттарын ата. Айжан мен Маржан Асқар мен Мұраттың қыздары. Айжан Асқардың қызынан үш жас кіші болса, бұлардың әрқайсысының әкелерінің аты кім? /Айжан-Мұрат,

Маржан-Асқар/

  1. Арман, Аян, Абзал ағайынды үшеуі әртүрлі сыныпта оқиды. Абзал Арманнан, ал Аян Абзалдан кіші емес. Бұл үйдің үлкені, ортаншысы, кішісі кім?

/Үлкені- Аян

Ортаншысы-Абзал

Кішісі-Арман/

  1. Бір үйге ұрылар түспекші болады. Оларды байқап қалған кемпір ұрылар естісін деп,-

«Сапырып2 Сарманға бер,

Құйып2 Құрманға бер,

Есіктегі екеуге бер,

Төрдегі төртеуге бер,

Өзің іш те, маған бер»,-деген екен. Мұны естіген ұрылар «Мұнымыз бекер болар, бұл үй толы кісі, әрі бізден екі есе артық екен, кетейік»- деп кетіп қалыпты.

Кемпір тапқырлығымен ұрыларды осылай қорқытыпты. Сонда үйдегі адамдар нешеу, ұрылар нешеу? / 10 адам, 5 ұры/

  1. Түйе бота маң басқан,

Төрт аяғын тең басқан

Шұнақ құлақ бес ешкі,

Қос лақты, қос ешкі

Төрт қозылы екі қой,

Бәрін бірге ойлап қой. / 17/

IV. «Суретшілер сайысы»

(Әр топтан үш оқушы шығып, қатарынан екі қолымен математикалық фигураларды салу қажет)

V. «Фигураларды таңда» тренингі

( үшбұрыштар, төртбұрыштар, тіктөртбұрыштар, дөңгелектер, қиғаш сызықтарды әр оқушы өзіне ұнаған фигураны таңдайды)


VI. Қорытындылау. (Сөз әділқазыларға беріледі.)




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал