- Учителю
- ХХ ғ. бас кезіндегі Қазақстанның оқу-ағарту ісі
ХХ ғ. бас кезіндегі Қазақстанның оқу-ағарту ісі
Сабақ тақырыбы: ХХ ғ. бас кезіндегі Қазақстанның оқу-ағарту ісі
Сабақ мақсаты: ХХғ.бас кезіндегі қазақтардың дәстүрлі білім жүйесі, жаңа әдістемелік мектептер, жаңа оқу орындарының ашылуы туралы түсінігін қалыптастыру.
Сабақтың міндеттері:
-
Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға, еркін сөйлей білуге, өз ойын жеткізе білуге, ортақ шешім шығаруға баулу;
-
Танымдық белсенділіктерін арттыру, қорытындылай алу, талдау жасау қабілеттерін дамыту;
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Модульдер: АКТ, СТОү, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, оқыту және оқудағы жаңа тәсілдер, оқытудағы басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Әдіс-тәсілдері: проблемалық оқыту, жұптық, топтық «Детальдарын қосу», «Серпілген сауал», «ДЖИГСО», «Бірге ойлаймыз», «Сұрақты тап» әдістері
Дереккөздер: оқулық, интербелсенді тақта, флипчарт, бағалау парағы
Оқыту нәтижесі: Сын тұрғыдан ойлау арқылы ХХ ғ. бас кезіндегі Қазақстанның оқу-ағарту ісі тақырыбының мазмұнын меңгерді, топтық диалогта өз ойын еркін жеткізіп, ортақ шешім шығаруға үйренді, танымдық белсенділігі артты, білімін іс-жүзінде қолданып, іскерлік қабілеттері дамыды.
Сабақ кезеңдері
Уақыт
Кіріктірілген модульдер
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Білу
5 мин
АКТ, СТОү, диалогтық оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, ОЖЕСО
ДЖИГСО тәсілімен топқа бөлу. Тақырыпқа шығу үшін логикалық кесте көрсетемін, сабақпен байланысын анықтауға бағытталған сұрақтар қоямын: Қазақ қоғамында мектептер мен медреселер қандай роль атқарды? Жаңа әдістемелік мектептер дегеніміз не? Қазақ халқының өмірінде Омбы қаласы қандай роль атқарды?
Бағалау парағын таратамын. Түрлі-түсті стикер арқылы өздерін бағалауға жетелейді.
Фильм мазмұнына сүйене отырып оқу - ағарту ісіне сипаттама береді, зайырлы мектеп, студент ұғымының мәнін ашып көрсетеді, мағынасын ажыратады.
Өздерін бағалайды, түсінбей қалғандарға жедел көмек беріледі.
Жасыл түс- түсіндім, сары-жартылай түсіндім, қызыл-түсінбедім.
Түсіну
15 мин
диалогтық оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, басқару және көшбасшылық
«Өкіл жіберу» әдісі талқылап, басқа топтардың пікірін тыңдап, өздеріңнің жұмыстарыңмен салыстырыңдар. Топ басшысына бағалау критерийлерін беремін: мәтінмен жұмыс істей алады - 1 ұпай, көтерілістің себебін анықтап, кезеңдеріне талдау жасай алады- 1 ұпай, түсінігін еркін баяндай алады - 1 ұпай, топ жұмысына белсене қатысты - 1 ұпай
І топ: Қазақтардың дәстүрлі білім жүйесі мен жаңа әдістемелік мектептерге сипаттама береді.
ІІ топ: Зайырлы мектептердің ашылуын талқылайды (3,4)
ІІІ топ: Дала өлкесіндегі ауыл мектептерінің пайда болуы
ІV топ: Қазақтардың өміріндегі Омбы қаласының ролі туралы мәселені талқылайды.
Топ басшысы топ мүшелерінің жұмысын бағалайды.
Қолдану
5 мин
АКТ,
Диалогтық оқыту
«Тарих құпиялары» ойыны арқылы мәселені талқылауға тапсырма беремін.
6-сұраққа жауап береді
Талдау
10 мин
ДжТОЖ, диалогтық оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
«Венн диаграммасын» толтырады
Жинақтау
5 мин
АКТ, оқытудағы жаңа тәсілдер, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
«Телебағдарлама» әдісін пайдаланып, білімдерін жинақтауға бағыт-бағдар беремін
Сұрақты орындау арқылы тақырып бойынша білімдерін жинақтайды, бір жауапты таңдайды да сол жауаптың сұрағын кімнен алғысы келеді, соған жұмсақ ойыншықты лақтырады, өз ойын толық тұжырымдайды, жауабын сұрақ тапқан оқушы бағалайды
Бағалау
Рефлексия
5 мин
ДжТОЖ, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Ресей империясындағы қазақ студенттері туралы шағын эссе жазу. Стикер таратамын
Топ болып талқылап, өз пікірлдерін дәлелдейді.
Стикер арқылы сабақты қорытындылайды, бағалау парағын толтырып, тапсырады.