- Учителю
- Урок по истории Казахстана на тему 'Қола, темір дәуірі бойынша қорытынды қайталау' (6- класс)
Урок по истории Казахстана на тему 'Қола, темір дәуірі бойынша қорытынды қайталау' (6- класс)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: алғашқы адамдардың пайда болуы, өмірі, тас дәуірі, қола дәуірі туралы білімдерін тексеру;
Дамытушылық: оқушыларды тарихи фактілерді, оқиғаларды оқып-үйренуге, шапшандыққа баулу. Қорытынды жасауға үйрету арқылы оқушылардың ойлау қабілетін дамытуға жағдай жасау;
Тәрбиелік: патриоттыққа, өз елінің тарихын оқып-білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қорытынды сабақ
Сабақтың әдісі: ойын, сұрақ-жауап, топтық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, үлестірмелі карточкалар, карта, тірек-сызбалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Тыныштықтың орнатылуы, сәлемдесу, түгендеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.
Жарыс шарты: Оқущылар 3 қатарға бөлініп, жарысады. Сабақ барысында берілген тапсырмаларды дұрыс орындаған оқушылар жетон жинайды. Жарыс соңына қарай әр оқушы бағаланады.
І. «Кім шапшаң?» ойыны. (Тақырыпты еске түсіру үшін) Оқушылар қол көтеріп жауап береді.
1. Адамзат дамуының ең алғашқы кезеңі?
2. Алғашқы адамдардың тобырдан кейінгі топтасу жүйесі?
3. Ең ежелгі адамның мөлшермен жасы нешеде?
4. Ежелгі адамдардың ең алғашқы кәсібі?
5. Жаңа тас ғасыры, неолит, қай уақытты қамтиды?
6. Ғылымда ежелгі адамды қалай атайды?
7. Орта тас ғасыры қай уақытты қамтиды?
8. Явадан табылған адамды қалай атайды?
9. Орта тас ғасыры ғылымда қалай аталады?
ІІ. Сөз құрастыру ойыны. Торкөздің ішінен тігінен немесе көлдеңен тас дәуіріне қатысты сөздерді құрастыру.
а
т
қ
о
с
а
т
й
о
б
л
а
с
и
м
и
е
л
а
а
н
и
н
о
п
п
н
м
з
а
л
о
р
т
а
м
т
и
т
н
о
м
ІІІ. Топтастыру ойыны. Әр кезеңнің ерекшеліктерін жазып шығу.
неолит
мезолит
палеолит
мезолитм
ІV. Сәйкестеңдір. Даталармен жұмыс.
Б.з.б. 5-3 м.ж.
Қола дәуірі
Б.з.б. 2800-900 ж.
Энеолит
Б.з.б. 3000-2800 ж.
Палеолит
Б.з.б. 12-5 м.ж.
Неолит
Б.з.б.2млн. 500-12 м.ж.
мезолит
V. Бос орындарды толтырыңдар
Беғазы-Дәндібай мәдениеті Орталық Қазақстандағы___________________ мекеніндегі обаларға байланысты қойылған. Қоныстары, әдетте, ______шақты үйден тұрды. Үйлерді екі түрге бөлуге болады. Біріншісі, жартылай жертөле үйлер, екіншісі,_____________ . Малды туысқандар арасында бөлісу___________________ тууына әкелді.
Андрон мәдіниетінің алғашқы ескерткіштері________________ селосының маңында табылған. Ғалымдар Солтүстік және Батыс Қазақстаннан ____ аса Андрон мәдениетінің қоныстарын зерттеді. Андрондықтардың басты кәсібі _____________________болған. Адамдарды жерлегенде басын ____________немесе ________________________қаратып қойған.
____________кезеңінің ерекше ескерткіші- Солтүстік Қазақстандағы Ботай тұрағы. Бұл тұрақ ____гектар жерді алып жатыр. Тұрақты қазу барысында ____тұрғын үй табылды. Ботайлықтар _____________малын қолға үйретті.
ІІІ. Қорытынды. Мұғалімнің қысқаша қорытындысы
IV. Бағалау.
V. Үйге тапсырма. ІІ бөлім бойынша тест тапсырмаларын құрастыру