- Учителю
- Конспект урока по английскому языку 'Структура I have. . '
Конспект урока по английскому языку 'Структура I have. . '
План-конспект открытого урока по английскому языку в 3 «В» классе на тему «Furry animals»
Учитель английского языка : Мазурчик Надежда Евгеньевна
Класс: 3
Тип урока: урок систематизации и обобщения знаний и умений обучающихся
Цели:
Образовательные:
1 совершенствование лексических навыков по теме : «Пушистые друзья»
2 систематизировать знания о формообразовании и использовании в связной речи глаголов can/ can't, have got/has got
3 развитие навыка аудирования и умений кратко высказываться по теме «Мой питомец» (монологическая речь).
Развивающие:
1 развивать фонематический слух учащихся
2 развитие языковой догадки, внимания, памяти
3 развивать умения устанавливать смысловые соответствия при восприятии речи на слух
Воспитательные:
1 воспитывать любовь к окружающему миру и животным, укреплять желания общаться на английском языке и получать при этом радость
Социокультурные:
1 приобретение знаний о реалиях мира
Подготовительная работа: подготовить раздаточный и наглядный материал
Оборудование: раздаточный и наглядный материал, компьютер
Этапы
Время
Ход урока (содержание)
Режим работы
1 Этап. Организационный момент и речевая подготовка.
Приветствие
Целеполагание
Языковая зарядка
(подготовка об-ся к речевой деятельности)
Good afternoon, students and our guests! Glad to see you again, dear friends!
Nice day today, isn't it?
There are a lot of guests at our lesson and we are glad to see them too.
Take your seats, please. How are you? I hope you're well today!
So, let's start our lesson! Today we are going to revise out topic «Furry animals» and we're going to speak about animals and our pets.
T- What are you going to do at the lesson?
Что нам нужно знать и уметь, чтобы рассказать всем о своем питомце?
Cl- Нам нужно знать названия животных, уметь описывать их внешность, уметь использовать глаголы can, have got/has got в речи.
T- Look at the blackboard. You can see a short poem for your tongues.
Cтихотворение " I love my cat " хором с учителем, а затем несколько учащихся рассказывают по одному куплету.
I love my cat,
It's warm and fat.
My cat is grey,
It likes to play!
Т- Cl
T-P1, P2…
T- CL
T-P1, P2…
2 Этап. Основная часть урока.
Повторение изученных ЛЕ (актуализация)
Повторение правил формообразования глагола have got/has got
Физ. Минутка
Актуализация глаголов действия.
Освоение в речи глагола на новом уровне
CAN/CAN'T/ HAS(GOT)/HAVE
(GOT)
Развитие умения аудирования
Развитие умений поискового чтения
Проверка домашнего задания.
(практика МР)
3 Этап. Заключительная часть урока.
Подведение итогов. Рефлексия.
Домашнее задание.
Выставление отметок.
-
What animals do you know?
What wild animals (farm animals) do you know?
-
Circle the odd one out.(cards)
Выбрать лишнее слово:
1crawl, spider, walk, talk
2mice, child, men, women
3fat, long, head, thin
4tiger, wolf, lion, cow
5fish, frog, fox, crocodile.
-
Riddles (Ball game)
T- Try to guess the animal.
1 It's green and big, it lives in the water and likes meat (a crocodile)
2 It's small, it lives in the forest and can run fast. It's afraid of everything. (a hare)
3 It lives in Africa and India. It's grey and very big. (an elephant)
4 It has a long neck and long legs& eats leaves from the trees (a giraffe)
5 It likes grass. It gives us a milk (a cow)
6 I live in the river. I am not a fish. I can jump. I've got a green coat. What am I? (a frog)
7 It lives in forest. It likes bananas. It's very funny (a monkey)
-
Fill in have got/ has got:
Вставь глагол have got/ has got (у доски на магнитах)
-
Cats _____ small heads.
-
Chimps ______ big ears.
-
A sheep __ a small nose.
-
A spider ______thin legs.
-
Mice _______long tails.
-
Sheep _____fat bodies.
-
A rabbit __ short tail.
-
A frog ______ big eyes
-
Put these words into the correct order
Поставь слова в правильном порядке.
1 Rabbits/ run/ can
2 and/ fly/ Can/ sing/ birds?
3 An elephant/ grey/ is/ and/ has got/ body/ a/ fat.
T- Now let's have a rest! Let's sing & do some exercises!
" Head, shoulders, knees & toes"
T- To tell about our animals - we need to know the action verbs (Чтобы рассказать о животных - нам надо знать глаголы действия) So, the next task is to find them! Cross the verbs (cards)
T- So, let's play a game! There're some cards with the animals. Somebody comes & takes any card& doesn't show us. And you, the students, try to guess animal, asking some questions like these:
1 Has it got a…? (long tail)
2 Can it …? (run)
3 Is it…? (orange/big/ small)
« Can a flea climb a tree? »
Прослушивают аудиозапись и заполняют пропуски (карточки)
T- The next task is reading a text. To know the name of the text we need to do a crossword (at the blackboard) Let's start. Come to the blackboard one by one and fill in the crossword.
По вертикали:
1 домашнее животное (kitten)
2 фрукт (apple)
3 отрицательная частица (not)
4 цвет (green)
5 союз «и» (and)
6 цвет (red)
7 цифра (one)
8 цвет (orange)
Yes! The text is about a kangaroo.
T- Read the text and write YES or NO.
TEXT
Hello, my friends! How're you? I am from Russia. My name is Ann. I'm nine. I like pets. But my favorite animal is a kangaroo. It's got a small head and long ears. It's big and nice. It lives in Australia. The kangaroo has got a long, strong tail and long legs, too. It has got a short, red-brown fur (шерсть). It likes to eat grass, leaves from the trees. It can run and jump. I like this animal very much.
Write YES or NO:
1Ann is ten. -
2 Ann's favorite animal is a crocodile. -
3 It has got long ears.
4 It's small.-
5 It lives in Africa.-
6 It eats grass.
7 It can't swim.
8 It has got a short tail.-
Let's check up, if it's true- clap your hands, if it's false - stamp your feet.
T-Now tell us about your favorite animal or a pet.
Who wants to present your project? (Рисунок и описание животного)
T- Let's sum up our knowledge. What pets do you know?
Tell us about your mood (смайлики)
Now, put down your home task for the next lesson.
Thank you for your work. You're very clever and talented students. Your marks are:
The lesson is over! Good bye!
P1, P2…
P1, P2…
T-P1, P2, P3…
T-P1, P2, P3…
P1, P2…
CL
P1- P2, P3- P4
P1-CL, P2- CL
CL/ P1, P2…
P1, P2, P3…
P1, P2…
T- Cl
P1, P2…
T- Cl
Приложения:
r
u
n
f
l
y
i
n
g
j
t
a
l
k
y
p
c
n
x
t
y
f
c
r
a
w
l
s
i
j
u
m
p
b
i
w
a
l
k
i
c
n
w
g
f
g
k
w
g
Отработка употребления глаголов have got / has got
Make the sentences complete: (на доске)
-
Cats _____ small heads.
-
Chimps ______ big ears.
-
A sheep __ a small nose.
-
A spider ______thin legs.
-
Mice _______long tails.
-
Sheep _____fat bodies.
-
A rabbit __ short tail.
-
A frog ______ big eyes