- Учителю
- Конспект урока по английскому языку по теме: Символ года 2016( 3 класс)
Конспект урока по английскому языку по теме: Символ года 2016( 3 класс)
План-конспект урока английского языка
в 3 классе по теме: «The Symbol of 2016»
Цель урока: совершенствование компонентов коммуникативной компетенции при обобщении тем «Внешность», «Животный мир», «Продукты питания».
Задачи урока:
-образовательные:
Речевая компетенция-совершенствование коммуникативного умения в 4-х основных видах деятельности.
-чтение: с извлечением необходимой информации, с пониманием основного содержания.
-аудирование: с извлечением и продолжением заданной информации.
-говорение: мини-высказывание по заданию, монологическая речь по теме.
-письмо: восстановление текста с пропусками, составление собственного рассказа по вопросам.
Языковая компетенция-развивать стороны речи:
-фонетическую: корректно произносить новые лексические единицы
- лексическую: узнавать в тексте пройденные лексические единицы и речевые клише в соответствии с темой урока, использовать их в речи.
-грамматическую: активизировать употребление видовременных форм глаголов в изученных грамматических конструкциях в разных речевых ситуациях общения.
Информационная компетенция- поиск информации, необходимой для достижения поставленной цели, умение выделять главную мысль.
Коммуникативная компетенция-умение работать с разными вопросами, участвовать в беседе, уметь слушать и слышать других, взаимодействовать.
- воспитательные- формировать устойчивую высокую мотивацию к изучению английского языка посредством информационных технологий.
-развивающие:
-развитие мышления: аналитическое мышление, умение обобщать, делать выводы.
-развитие восприятия: развивать целостность и осмысленность восприятия.
-развитие речи: развивать монологическую речь, умение понимать текст и его содержание, выразительность речи.
-развитие памяти: развивать образную и эмоциональную память.
Технология обучения на данном уроке:
-интерактивные:развитие мышления через чтение и письмо
-обучение в сотрудничестве
-контролирующие: устный опрос, письменное заполнение раздаточных форм
-здоровьесберегающие: смена видов деятельности
Оборудование:
ТСО: компьютер, мультимедийный проектор, интерактивная доска, обычная доска, магниты.
Ход урока:
-
Приветствие. Организационный момент.
Первая стадия «Вызов».
Определение темы урока и задач.
T. The topic of our conversation today is the animal which is the symbol of 2016.
Look at the blackboard! You can see some wild animals! Name them,please.
P. We can see a dear, a hare, a fox, an elephant, a bear, a wolf etc.
T. Is any of these animals a symbol of 2016?
P. No, it is not.
T. That's it. The symbol of 2016 is a funny, merry, clever, jumpty, fasty,cheezy and a sweet-tooth animal. Guess, what is it?
P. It is a red monkey.
Вторая стадия «Смысловая»
Первый этап: развитие навыков монологического высказывания на основе полученной информации.
T. And now let's make our own monkey. But before doing this will do physical exercises and repeat the parts of the body.
(Дети выполняют физкультминутку, связанную с повторением частей тела. Затем один из учеников выходит к доске и собирает пазлы с названием частей тела животных).
T. How nice it is! Give him a name and describe it!
P. This is a monkey. His name is Martin. Martin has got big brown eyes, small ears, a long funny tail. It lives in jungle.It is funny, jumpty, merry and a sweet-tooth. It likes bananas, oranges, melons,water-melons and tangerines.
T. What rhymes and poems do you know about monkeys?
(Дети рассказывают стихи и рифмовки об обезьянах)
Второй этап: совершенствование навыков работы с текстом с целью извлечения необходимой информации.
( Подбор необходимой информации из текста)
См. распечатку текста
(Учитель предлагает ответить на вопросы по тексту устно)
-
What is this text about?
-
Who are the main characters of the text?
-
Is the monkey clever in this text?
-
What can you say about the crocodile?
-
How can you prove that?
(Дети выбирают из текста предложения, которые доказывают, что обезьянка-умное и хитрое животное, а крокодил - глупое).
Третий этап: совершенствование навыков работы с текстом с целью понимания основного содержания и извлечения конкретной информации.
(Учитель раздает каждому распечатки с вопросами и ответами, которые они должны соотнести согласно содержанию текста).
См. приложение 1
Соотнесите вопросы с ответами
Найдите правильный ответ на вопрос
1. Where did the Monkey live? a) The crocodiles liked to watch the Monkey.
2. Was the river full of crocodiles? b) Yes, he does.
3. What did the crocodiles like to do? c) The Monkey jumped on the Crocodile's back.
4. What did the Mother Crocodile want? d) He saw the Monkey in another tree.
5. Did she ask her son to get the Monkey? e) Yes, it was.
6. Does the Monkey like fruit very much? f) No, he didn't.
7. Can the Monkey swim? g) The Monkey lived in a big tree near the river.
8. Where did the Monkey jump? h) Yes, he was.
9. Was the Monkey foolish? i) Yes, she did.
10. Where did the Crocodile see the Monkey? j) No, he can't.
11. Did the Crocodile get the Monkey? k) She wanted to eat the Monkey's heart.
12. Was the Monkey clever? l) No, he wasn't.
(Затем учитель раздает каждому распечатки, в которых они должны закончить предложения , выбрав правильный вариант ответа согласно пониманию текста).
См. приложение 2
Найдите правильно предложение:
1. The Monkey lived…
a) in a big tree;
b) in a river;
c) in a house.
2. In the river there were:
a) lots of fish;
b) lots of crocodiles;
c) lots of sharks.
3. The old Mother Crocodile wanted:
a) to play with the Monkey;
b) to eat the Monkey;
c) to sing with the Monkey.
4. The Crocodile must try his best:
a) to eat the Monkey;
b) to get the Monkey for his mother;
c) to talk to the Monkey.
5. The Crocodile shall ask the Monkey:
a) to play with him;
b) to go to the place where there are lots of monkeys;
c) To go to the place where there is a lot of fruit.
6. The Monkey likes:
a) fruit;
b) vegetables;
c) sweets.
7. The Monkey can't:
a) dance;
b) sing;
c) swim.
8. The Monkey jumped:
a) in the river;
b) on the Crocodile's back;
c) in the Crocodile's mouth.
9. The Crocodile said, that the Monkey is:
a) pretty;
b) clever:
c) foolish.
10. The Crocodile swam to his mother:
a) with the Monkey;
b) with the Monkey's heart;
c) without the Monkey.
11. When the Crocodile opens his mouth, he:
a) closes his eyes;
b) claps his hands;
c) moves his tail.
12. The Crocodile opened his eyes and saw:
a) the Monkey in the river;
b) in another tree;
c) in his mouth.
T. Let is check your answers! Who is the best in answering the questions?
(Ученики обмениваются работами , сверяя их с ответами, спроецированными на доске)
Четвертый этап: Развитие навыков аудирования с целью продолжения информации.
T. Monkey is a friendly animal. As a rule it has got many friends. Please, listen to me and help to continue the rhyme!
Обезьянки- ( a monkey)
Была подружка- (a frog)-лягушка
Была сестричка-(a fox)-лисичка
Мышонок- (a mouse)
Котенок-( a kitten)
Крольчонок-( a rabbit)
Поросенок-(a pig)
И жили они в лесу-(in the wood)
И были очень хороши-(very good)
T. But sometimes Monkeys are very lonely as in this tale. Listen to the beginning of the tale and try to finish it. Help monkey to make friends.
См. приложение 3
Once upon a time there was a monkey. Its name was Anfiska. She was very sad. She had no friends. But one day she decided to change her life. She picked up her bag and left her house in a tree. She travelled many days. At last she arrived to the place where she found many friends. It was…
Третья стадия: «Рефлексия»
Подведение итогов урока.
Синквейн как творческая форма рефлексии.
(Учитель объясняет правило составления синквейна и составляет его вместе с учащимися).
Monkey
A funny clever animal
Can jump and run and climb
I like your mood and mind
Monkey.
Разъяснение домашнего задания. Учитель объясняет, как составить письменное высказывание, чтобы помочь Анфиске обрести друзей.
READING
THE CROCODILE AND THE MONKEY
Read the text
Once upon a time there lived a Monkey. He lived in a big tree near the river.
There were lots of crocodiles in this river. They liked to watch the Monkey, who played and jumped in the tree.
One day an old Mother Crocodile said to her son: "I want to eat that Monkey. Go and get him for me."
"But I can't do that," said her son. "I can't climb trees and the Monkey never comes down to the river." "But you must try your best to get him for me," said the old Mother Crocodile.
Suddenly the young Crocodile had an idea. He thought: "I shall ask the Monkey to go to the place where there is a lot of fruit. The Monkey likes fruit very much, and he will get down from the tree and go together with me."
So the young Crocodile swam up to the tree where the Monkey lived and said: "Monkey, do you want to go to the place where there is a lot of fruit?" "How can I go?" said the Monkey "I cannot swim." "I shall help you," said the Crocodile. "Jump on my back." The Monkey jumped on the Crocodile's back.
The Crocodile said: "You, foolish Monkey! Now I shall get you to my mother and she will eat your heart." "Oh, I'm sorry, but I don't have my heart with me - it is at home," said the Monkey. "Take me back home and I shall get my heart for your mother" The Crocodile swam back and the Monkey jumped up into the tree. She laughed loudly. So the young Crocodile swam back to his mother without the Monkey.
Some days passed. The Crocodile swam to the Monkey's home and said: "I want to eat you!" "All right," said the Monkey. "Open your mouth and I shall jump into it." But when the Crocodile opens his mouth, he closes his eyes. The Monkey knew this. So, he opened his mouth and closed his eyes. And the Monkey quickly jumped on the Crocodile's head and over to another tree. The Crocodile opened his eyes and saw the Monkey in another tree. He said: "You are a very clever monkey. After this I shall not try to get you."
"Oh, it's very kind of you," said the Monkey, "but I shall my eyes open just the same."
</