- Учителю
- Разработка урока по теме Взгляд в будущее
Разработка урока по теме Взгляд в будущее
Методическая разработка урока по теме «Взгляд в будущее»
Тип урока: коммуникативно-познавательный Класс: 7
Цель урока: формирование языковой и коммуникативной компетенций у обучающихся 7 класса по теме «Что нас ждет в будущем»
Задачи:
-Образовательная : Организовать деятельность обучающихся по развитию навыков изучающего чтения.
-Воспитательная : Способствовать овладению необходимыми навыками самостоятельной учебной деятельности при работе с текстом.
-Развивающая : Обеспечить условия для развития умений грамотно, четко и точно выражать свои мысли при обсуждении прочитанного.
-Коммуникативная : Формулировка собственного мнения и позиции, способность аргументировать и координировать её с позициями партнёров; адекватно использовать речевые средства для решения различных коммуникативных задач.
Планируемые результаты и формируемые универсальные учебные действия:
- личностные: формирование ответственного отношения к учению, готовности к саморазвитию и самообразованию; формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками.
- метапредметные: умение работать в группе, строить логические рассуждения, умозаключения, уметь адекватно и осознано использовать речевые средства в соответствии с задачей коммуникации.
- предметные: развивать умения изучающе-поискового чтения, систематизировать знания и на их основе составлять собственное монологическое высказывание.
Аннотация: Данный урок является первым уроком в Модуле № 5 «Что ждет нас в будущем» из УМК «Английский в фокусе - 7 класс (Spotlight)» под редакцией Ю.Е. Ваулиной, Дж. Дули, О.Е. Подоляко, В.Эванс. В результате такой работы учащиеся повторят и познакомятся с новой лексикой по данной теме, научатся высказывать свое мнение о будущем, что способствует развитию творческого мышления и воображения у обучающихся. Разнообразные виды деятельности позволят обучающимся совершенствовать свои навыки поискового чтения текста и употребления грамматического материала «Будущее простое время».Урок построен с учетом новых требований ФГОС.
УМК «Английский в фокусе 7» Ю.Ваулина, Дж.Дули,О.Подоляко, В.Эванс.
Оснащение: учебник, компьютер, мультимедийный проектор, презентация, аудиозапись.
Языковой материал: Grammar: Future Simple (will), Lexis: related to predictions for the future (predictions, creature, to exist, glass dome, mini-submarine, online school, robotic housemaid, traffic jam, underwater city, to cause)
Речевой материал: School children`s predictions for the future (short texts).
Список информационных источников:
1.Английский в фокусе/Spotlight: учебник для общеобразовательных учреждений, 7 класс/ [Ю.Е. Ваулина, Дж. Дули, О.Е. Подоляко, В. Эванс]. - Москва: Express Publishing, Просвещение, 2009.
2.Английский язык. Книга для учителя. 7 класс: пособие для общеобразовательных учреждений/ [Ю.Е. Ваулина, Дж. Дули, О.Е. Подоляко, В. Эванс].- М.: Express Publishing: Просвещение, 2009. - (Английский в фокусе).
3.Аудио курс для занятий в классе/Class audio. Английский в фокусе. 7 кл. CD x2 (mp3)/ [Эванс В., Ваулина Ю.Е., Дули Дж., Подоляко О.Е.] - М.: Просвещение, 2009
Ход урока
I.Организационный момент
T: Goodmorning, children! I'm glad to see you. Sit down, please. Let's start our lesson.
P: Good morning, teacher! We are glad to see you too.
II. Вводнаябеседа
Слайд 1
T: Today we are going to start a new module. Let`s have a look at the title of this Module. What is the title of the Module?
P: What the future holds
T: What does it mean? What do you think?
P: What life will be like in the future
P: What will happen in the future
T: We`ll speak about our future life,discuss some predictions about the future, what life will be like in 2100, learn how to make predictions about the future.
Слайд 2
By the way, what does «prediction» mean?
P: It means what you think will happen in the future
III. Введение новой лексики
Слайд 3
-
T: Look at the blackboard , read and translate the words:
online schools
special suits
glass domes
flying cars
underwater cities
robotic housemaids
Cлайд 2
T: Which of them can you see in pictures?(учащиеся соотносят слова к картинкам)
P1: Picture1: glass domes, underwater cities
P2: Picture2: robotic housemaids
P3: Picture3: special suits
P4: Picture4: flying cars
IV. Работа с текстом
-
ex.1, p.46
(развитие умения прогнозировать содержание текста)
T: Look at the pictures and the texts by school children. How are they related to the title of the unit?
P: Both pictures and the text relate to life in the future.
T: There are predictions about the future.
b) Слайд 4
(развитие лексических навыков и языковой догадки)
T: Read the phrases from the text and match to their meanings
c) ex.2, p.46
(развитие умения поискового чтения)
Слайд 5
T: Read the texts and choose the best answer
1B 2A 3B 4A
d)работа в группах.
T:Which predictions do you think will come true? Discuss in groups.Use the given clichés to make up sentences
-
I think ……
-
I believe ……..
-
I am sure ……..
-
People will have / live / go by /study at …
-
There will be / won't be …….
V. Физкультминутка
Look left, right
Look up, look down
Look around.
Look at your nose
Look at that rose
Close your eyes
Open, wink and smile.
Your eyes are happy again.
VI. Повторение образования и употребления FutureSimple. Освоение структуры придаточных предложений времени и условия. Отработка в речи FutureSimple в утвердительной, вопросительной и отрицательной формах.
-
НА ДОСКЕ: What will life be like in the future?
I think life will be very different in the future.
Слайд 6
T: Look at the blackboard and read the sentences. What tense do we use to make predictions?
P: We use Future Simple.
T: We use will to make predictions about the future based on what we think or imagine. We often begin our sentence with the words: I think, I`m sure, I believe.
Example: I think life will be very different in 2100.
T:We use the present simple after if and when, not the future simple.
If/when + present simple
If/ When I go to Spain, I will take lots of photographs.
Слайды 7,8,9
-
ex.4, p.47 (отработка в речи FutureSimple в утвердительной, вопросительной и отрицательной формах; развитие умений вести диалог-обмен мнениями (работа в парах)
T: Work in pairs. Ask and answer questions using the prompts.
Pair 1:
A: Will people drive flying cars?
B: Yes, I think people will drive flying cars. There will be no traffic jams.
Pair 2:
A: Will computers talk?
B: Yes, I think computers will talk.
Pair 3:
A: Will time travel be common?
B: No, I don't think time travel will be common.
Pair 4:
A: Will people live in underwater cities?
B: No, I don't think people will live in underwater cities.
с)еx.5,p.47 (освоение построения сложноподчиненных предложений с придаточными времени и условия)
T: Read the sentences and put the verbs in brackets in the correct tense. Write in your copybooks (Check answers.)
P1: invent, won't pollute
P2: comes, will go
P3: has, will buy
P4: exercise, will feel
P5: are, will go
VII. Аудирование с целью получения заданной информации ex.6, p.47
Слайд 10
T: Listen to John making predictions about future. Read the sentences first to have an idea of what information you should listen for. Listen and fill in the sentences.
1 will 2 won't 3 will 4 won't
VIII. Фразовый глагол (look)
Слайд 11
a)look after - take care of
look forward to - wait for with pleasure
look up - search for in a book
look for - search
T: Explain the meaning of the phrasal verbs.
(Ss use their dictionaries to look up the phrasal verbs if it is necessary and the theory presented on the board)
Слайд 12
b)T: искать что-либо в справочнике
P: look up
T: заботиться о ком-либо, присматривать за кем-либо
P: look after
T: ждать чего-либо с нетерпением
P: look forward to
T: искать
P: look for
c)Ex:7 p.47
T: Complete the sentences with the correct phrasal verb in the correct tense.
(Ss compare answers. Check answers.)
1 looking forward to
2 look after
3 looking for
4 look up
IX. Итог. Рефлексия.
T: Think of several words you have learnt at the lesson. Use them to make your own sentences about future life.
What tense do we use to make predictions about the future? What tense do we use after if and when?
I think that everybody worked hard at the lesson and I can put marks…
X. Домашнеезадание.
T: What are your predictions for the future? You can use ideas from Ex.1 as well as your own to write a short text similar to the ones on p. 46. You can draw pictures.
Слайд 13