7


'My flat' 5 класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:  - Good morning, children! Sit down, please!  - Who is on duty today? Who is absent? What season is it now? What month is it now? What day is it today? What date is it today?  - O’K. Thank you. -Open your exercise-book and write the date. (слайд 2 датаурока)-Our purpose of a lesson it to repeat words and place pretexts at the description of rooms.2. Checking the home task / Проверкадомашнегозадания. - What was your home task? Are you ready?  - Have
предварительный просмотр материала

The theme: My flat- Тема: Моя квартира

(слайд 1 -тема урока и цель))Aims / Цели:

1. Образовательные: формировать знания учащихся о правописании и чтении названий комнат и мебели, умении употреблять предлоги в предложениях; составлять предложения, используя структуру "There is …", "There are …".

2. Развивающие: развивать умения и навыки учащихся употребления имен существительных во множественном числе, устную речь, память, логическое мышление.

3. Воспитывающие: осуществить эстетическое воспитание, воспитывать интерес к иноязычной речевой деятельности.

Teaching aids / Оборудование: интерактивная доска, слайды, карточки.

Type of the lesson / Тип урока: формирование и закрепление знаний.

Methods / Методы: наглядный, словесный, индивидуальный.

The plan of the lesson / Планурока

1. Organization moment / Организационный момент.

2. Checking the hometask / Проверка домашнего задания.

3. Revision. Control of knowledge./ Повторение. Контроль знаний.

4. Phonetic drill / Фонетическая зарядка.

5. Introduction of the new material / Формирование новых знаний.

6. Fixing of the new material / Закрепление новых знаний.

7. Conclusion / Подведение итогов.

8. Evaluation / Оценивание знаний.

9. Giving the home task / Домашнее задание

.

Procedure / Ход урока

1. Organization moment / Организационный момент

- Good morning, children! Sit down, please!

- Who is on duty today? Who is absent? What season is it now? What month is it now? What day is it today? What date is it today?

- O'K. Thank you.

-Open your exercise-book and write the date. (слайд 2 дата урока)

-Our purpose of a lesson it to repeat words and place pretexts at the description of rooms.

2. Checking the home task / Проверка домашнего задания.

- What was your home task? Are you ready?

- Have you learnt the words?

- Checking the words. A game "Find the words". (Слайд 3 проверка д.задания)

3. Revision. Control of knowledge. / Повторение. Контроль знаний.

1) Teacher: Listen and repeat. (слайд 4 )

Работа с иллюстрациями.

an armchair

armchairs

a chair

chairs

2) Teacher: Listen and repeat. (Слайд 6 название комнат)

A kitchen

A bedroom

A bathroom

A bathroom

4. Phonetic drill / Фонетическая зарядка.

1)- Let's do phonetic drill. Listen and repeat after me.

Teacher: Listen and repeat.

Teacher: Listen and repeat. (Слайд 7 )

There is…………..there are……….

There is a table.

There are chairs.

2) (слайд 8) - Ответы на вопросы по картине.

3) (слайд 9)- работа с предлогами места:

Opposite

In the middle

In the corner

Near

between

At

5. Introduction of new material / Формирование новых знаний.

1) Teacher: Today we shall repeat the names of rooms of a flat. Tell me, please, how do you understand the word "flat"?

Pupils: "flat" - квартира.

Teacher: Look at these pictures, describe the room. (слайд 10)

(работа по иллюстрации)

2) -Работа с кабинетом.

Teacher: Оборот there is / there are употребляются для того, чтобы указать на наличие предмета в определенном месте.

Предложения с оборотом there is / there are переводятся с конца. There is / there are отдельно на русский язык не переводятся.

3) Look at the picture. Complete the sentences of the room with prepositions. (Слайд 11)

6. Fixing of the new material / Закрепление новых знаний.

1) - Correct the sentences. Work the cards. (работа по карточкам)

7. Conclusion / Подведение итогов.

Teacher: Today you were repeated the names of rooms. What new and interesting material do you know now?

Pupils: A living room, a dining room, a bathroom, a bedroom, a corridor, a study, there is, there are.

8. Evaluation / Оценивание знаний.

9. Giving the home task / Домашнеезадание. (слайд 14)

Teacher: describe your room, to learn by heart the new words from their vocabularies.

- Goodbye, children! -- Good bye!





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал