- Учителю
- Конспект открытого урока по теме People and society. United Nations Organization к учебнику для общеобразовательных орг. и школ с углубл. изучением английского языка 9 класс
Конспект открытого урока по теме People and society. United Nations Organization к учебнику для общеобразовательных орг. и школ с углубл. изучением английского языка 9 класс
Конспект урока по теме "People and Society. The United Nations Organization".
Цель урока:
-
Учебные - активизация лексических единиц по теме урока, совершенствование навыков аудирования, , развитие умений и навыков выполнять задания в формате ГИА.
-
Развивающие - развитие мыслительной деятельности учащихся, внимания, памяти, закрепление умения анализировать, сравнивать.
-
Воспитательные - развитие у учащихся способностей использовать английский язык как инструмент общения в диалоге культур и цивилизаций.
-
Познавательные - развитие любознательности, расширение кругозора учащихся, тем самым усиление мотивации к изучению английского языка.
Оборудование урока:
-
УМК О.В. Афанасьевa, И.В. Михеевa "Английский язык. IX класс : учеб.для общеобразоват. организаций и шк. с углубл. Изучением фргл.языка";
-
персональный компьютер;
-
мультимедиа проектор;
-
дидактические карточки с заданиями.
План урока:
-
Организационный момент (приветствие, сообщение цели урока, речевая зарядка).
-
Основная часть урока:
-
Актуализация лексических единиц по теме "People and Society".
-
Совершенствование навыков аудирования. Развитие умений и навыков выполнять задания в формате ГИА.
-
Развитие умений и навыков выполнять задания в формате ГИА. Словообразование.
-
III. Подведение итогов
I. Организационный момент.
Teacher: Good morning, boys and girls! Glad to see you again. Hope you we'll like our today's lesson.
II. Основная часть урока.
1.Актуализация лексических единиц
S o, we continue working on the topic "People and Society". For today you should learn the words of the topical vocabulary. Let's check up how you have coped with the task.
1. You should fill in the gaps with the following words:
eliminate, security, entitled, seeks, signed treaties, easing tensions, sovereignty, aspire, territorial integrity, implemented, human rights, troubled areas, violated, sovereignty, negotiation, complaining, fair trial.
-
Ideally, all governments should ... to equality for all citizens, but there is no country in the world where all citizens are treated the same.
-
The President has stated that there can be no ... and no compromise with the terrorists responsible for the attack on the Embassy.
-
There is an African proverb which states that silence gives rise to peace, and with peace comes ...
-
There is a Turkish proverb which states that he who ... a faultless friend remains friendless.
-
The only way to defeat terrorism as a threat to our way of life is to stop it, ... it and destroy it where it grows.
-
In some areas occupying troops could be withdrawn and ... which will bring peace to ....
-
If a peace treaty does not ... the conflict, there is a possibility of an international war.
-
In April of 1996, China, Russia and three former Soviet Republics signed a treaty aimed at ... along their borders.
-
In 313, Christians were recognized by Emperor Constantine as a group ... to the same rights as other religious groups in the Empire.
-
All countries need laws to protect their.... , ... , unity and national security.
-
Everyone has a right to a ... .
-
... are the universal rights which every human being should be entitled.
-
Politicians make all sorts of promises during an election campaign, but very few of them are ever ... .
-
At the beginning of World War II, when Germany ... Switzerland's ... by sending war planes into Swiss airspace, the planes were immediately shot down.
-
Nothing contents her , she is always ... .
2. Совершенствование навыков аудирования. Развитие умений и навыков выполнять задания в формате ГИА.
Teacher: Well done. I see you know the words.
Now tell me, please, what organization is responsible for observation of human rights, for maintenance of international peace and security?
Right you are. It is the United Nations Organization or UNO.
Would you like to learn some fact about the history and functions of the organization? OK, we are going to watch the video. (www.watchmojo.com)
Before watching let's study some unknown words. Repeat after me.
league - лига
ineffectual - неэффективный
to erupt - зд. начаться
to ratify - принять, ратифицировать
ratification - принятие, ратификация
to uphold - защищать
to charge with - возлагать (обязанности)
Teacher:Now let's match the synonyms in two columns:
ineffectual to break out
to erupt to adopt
to ratify adoption
to uphold inefficient
ratification to protect
Teacher: Well done. Now let's look through the task to the video. You should say whether the statements are true, false or not stated . You will watch twice, then we are going to check up.
1. Before the foundation of the UN there were no organizations that maintained peace all over the world.
2. The League of Nations comprised 10 states.
3. The activity of the League of Nations was recognized inefficient.
4. The idea to establish the UN was born after the World War II was over.
5. The leader of the Soviet Union refused to take part in the foundation of the UNO.
6. The name for the organization was proposed by President Roosevelt.
7. The adoption of the Charter meant that the UN officially came into existence.
8. The number of the countries represented in the UN has not changed.
9. The membership to the organization is restricted to highly developed industrial countries.
10. Besides others the duties of the UN comprise protection of human rights.
11. Greenpeace is one of the divisions of the UN.
12. The UN doesn't deal with the protection of the environment.
13. The UN was awarded the Nobel Peace Prize for its role in organizing the first peacekeeping force to resolve the Suez Crisis.
14. The UN is criticized for its inaction in the war in Iraqi.
-
Развитие умений и навыков выполнять задания в формате ГИА. Словообразование.
Teacher: Good of you. You know that one of the exam tasks is word formation. You know plenty of the derivatives and , I'm sure, you will cope with the task easily.
The United Nations, or UN, is an ... (1) organization
established in 1945 and now made up of 192 states.
UN membership is open to all "peace-loving states" that accept the obligations of the UN Charter and are willing to fulfill these obligations. The General Assembly determines ... (2) upon recommendation of the ... (3) Council.
The United Nations System is based on six principal organs: 1) UN General Assembly; 2) UN Security Council; 3) UN ... (4) and Social Council; 4) UN Trusteeship Council; 5) UN Secretariat; 6) International Court of ... (5)
The UN came into ... (6) on October 24, 1945, after the Charter had been ratified by the five permanent members of the Security Council - Republic of China, France, the Soviet Union, United Kingdom, and the United States .
UN peacekeepers are sent to ... (7) regions where armed conflict has recently stopped, in order to ... (8) the terms of peace agreements. These forces are provided by member states of the UN.
In addition to peacekeeping, the UN is also active in
encouraging the ... (9) from national armaments of ... (10)
weapons and of all other major weapons of mass ...(11) .
In … (12) with other organizations, such as the Red Cross, the UN
provides... (13) help to ... s.(14) of the countries of the third
world living in ... (15) and to refugees.
nation
admit secure
economy
just
exist
vary
force
eliminate
atom
destruct
cooperate
human inhabit
poor
III. Подведение итогов.
Teacher: Great. So, today you've learnt the words and word combinations on the topic "People and Society", you've learnt some facts from the history of the UNO, you have trained formation of the derivatives that is one of the exam tasks.
For your home task you should prepare the reports about human rights activists or organizations that defend human rights. (exercise 47 page 103)
Thank you for your work.
Анализ урока в соответствии с требованиями ФГОС
Дата: 15.11.2016
Класс, учитель: 10 "В", Багаева В.А.
Количество учащихся в классе: 11
Присутствовали на уроке:10
Тема урока: "People and Society. The United Nations Organization".
Тип урока: комбинированный
Дидактическая задача урока: Расширить лексический запас учащихся за счет общественно-политической лексики, совершенствовать навыки аудирования и чтения.
Цели урока (образовательная, воспитательная, развивающая):
Учебные - активизация лексических единиц по теме урока, совершенствование навыков аудирования, , развитие умений и навыков выполнять задания в формате ГИА.
Развивающие - развитие мыслительной деятельности учащихся, внимания, памяти, закрепление умения анализировать, сравнивать.
Воспитательные - развитие у учащихся способностей использовать английский язык как инструмент общения в диалоге культур и цивилизаций.
Ведущие аспекты анализа урока1Соответствует дидактической задачи урока отобранному содержанию.
Содержание урока
Соответствует основному содержанию, урока содержанию программы и учебника
Методы обучения
Соответствуют приемам обучения
Формы обучения
фронтальная, индивидуальная, коллективная 2. предложенные задания соответствуют поставленным задачам
Результативность урока
Цели достигнуты, дидактические задачи урока решены
Практическая направленность урока
Учащиеся умеют выполнять упражнения и задачи, предлагаемые учителем
Самостоятельная работа школьников как форма организации учебной деятельности
1. Учащиеся успешно справляются с решением дидактич Учащиеся еских задач
2. Учебной деятельности носит творческий характер.
3. Учащиеся проявляют взаимопомощь
Формирование универсальных учебных действий на каждом этапе урока
Личностные, познавательные, коммуникативные, регулятивные
Формирование ИКТ-компетентности
Применяются ИКТ на уроке, уровень владения ИКТ учащимися высокий
Структура урока
Структура урока соответствует основной дидактической задаче
Педагогический стиль
Учитель соблюдает нормы педагогической этики
Использование современных образовательных технологий в процессе обучения преподаваемого предмета
Приобретение ЗУН учащимися. Повышение уровня самостоятельной дятельности. Формирование поисковых и исследовательских умений. Формируемые компетенции: информационные, учебно-познавательные, социальные.
Применение здоровьесберегающих технологий
Здоровьесберегающих технологии применяются.
1</Зам. директора Созаева Е.Б.