- Учителю
- 'ЭДТ тұрғысынан тұз ерітінділерінің қасиеттері'
'ЭДТ тұрғысынан тұз ерітінділерінің қасиеттері'
№ 13-сабақ 9-сынып І- тарау күні:
Сабақтың тақырыбы:
ЭДТ тұрғысынан тұз ерітінділерінің қасиеттері
Сілтеме
Жоспар, оқулық, ЕТ. ПЖ, ЭО
Сабақтың мақсаты:
тұздардың барлық қасиеттерін қайталай отырып, формуланы дұрыс жаза білу білім - білік дағдыларын қалыптастырады.
Қышқылдар, негіздер және тұздар туралы түсінікті толық қайталай отырып өнеркәсіптегі , ауыл шаруашылығындағы және халық шаруашылығындағы маңыздылығын түсіндіре отырып , экологиялық және экономикалық жағдайын түсінеді
Нәтиже
Өткен тақырыптарды қайталауға арналған өздік жұмыстарды орындайды , Химиялық формулалар мен теңдеулерді дұрыс жаза біледі, ойлау жүйелерін қалыптастыруда есептерді көптеп орындайды
Негізгі идея
Сыныпта психологиялық ахуалды орнықтыру. Ынтымақтастық атмосфераны құру
Критериалды бағалауды қолдану (өзін-өзі бағалау)
Сабақтың түрі
Аралас сабақ
Сабақтың әдіс
СТО, ОҮБ, дарынды, таланты , жас ерекшелігі көшбасшылық
Оқыту формасы
Топтық жұмыс, критериалды бағалау, сыни тұрғыдан ойлау, АКТ ны қолдану.
Сабақтың көрнекілігі:
Оқулық, сергіту сәті, постер, смайлинг, стикерлер, рефлексиялық күнділік
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпты топқа бөлемін, оқушылар топ басшысын, оның көмекшісін, баяндаушыны, таймкиперді сайлайды. Топта жұмыс жасау тәртібін естеріне салу. Бағалау парағымен таныстыру.
Жаңа сабақ:
ЭДТ тұрғысынан сілті ерітінділерінің қасиеттері
Кезең
Сабақ бөлімдерінің мақсаты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Білім
Ойлану
Тақырыпта не туралы айтылған және мазмұны неде?
оқулықтағы мәтінді меңгеру
Ой туғызу
Түсіну
Тақырыптың мағынасына зер салдырту
Мәтінде не туралы айтылады?
Тұз . Ион. (катион, анион) рН
Оқушылар кезекпен мәтін мазмұнымен бір-бірін таныстырады
Қолдану
Практикалық жұмыс
Практикалық жұмыс тапсыру
сілтілердің индикаторларға (метилоранж, лакмус, фенолфтолейн) әсері
Тұздар.
1)Реакция нәтижесінде түзілген өнімдердің біреуі жаңадан түзілген қышқылда ерімейтін болса немесе газ түрінде бөлініп шықса, тұздар еритін қышқылдармен әрекеттеседі.
NaCI + H2SO4 NaHSO4 + HCI
(газ бөлінеді)
2) Егер реакция нәтижесінде түзілген өнімдердің біреуісуда ерімейтін болса, тұздар сілтілермен әрекеттеседі.
Na2SO4 + Ba(OH)2 BaSO4 + 2NaOH
2Na+ + SO42 + Ba2+ + 2OH BaSO4 + 2Na+ + 2OH
SO42 + Ba2+ BaSO4 (ақ тұнба)
Оқушылар өзіндік жұмыс ретінде орындайды, қасындағы жолдасымен талқылайды (Бірлескен оқу)
Сергіту кезеңі
Ән айту
Сергіп қалады
Талдау
Жаңа терминдерді талдау, адамның іс-әрекетімен салыстыру.
Одан кейін
-
Тұздардың индикаторлардың (метилоранж, лакмус, фенолфтолейн) түсін өзгертуінің әртүрлі болу себебі
Оқушы оқулықтағы тапсырмаларды орындау арқылы көз жеткізеді.
Жинақтау (синтез.)
Алған білімді жинақтау
Индикатордың сапалық реакцияға қолданылуы
Ойын, талпынысын, шабыттарын туғызу.
Тақырыпты қайталау, жинақтау.
Тақырыпты постерге салу
Мәтіндегі өзіңе ұнаған жеріне ой- пікірлеріңді айтып беріңдер.
Даралық ой туғызу
Жеке тұлға пікірі (Мәтіндегі ұнаған жерлерін өз ой- пікірлерін айтып береді, талдау жасайды.
Бағалау
Критерийлер бойынша өзін-өзі бағалау
Рефлексия
Бағалау парағын тағы бір рет түсіндіріп өту
Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? Несімен ұнады (ұнамады)?
Оқушылар өздерінің жауаптары мен жасаған жұмыстарына талдау жасап, бағалайды.
Рефлексиялық күнделік толтырады
Үйге тапсырма: келесі сабақты түсініп оқып келу. Есептер шығарып келу. Анықтамаларды жаттау немесе өз түсінненіңмен жеткізе білу.