- Учителю
- Негіздер химиялық қасиеттері, олардың қолданылуы.
Негіздер химиялық қасиеттері, олардың қолданылуы.
Сабақтың өтілетін күні | пәні | сыныбы | Өткізетін мұғалім | ||||
30 .01. 2013ж
| химия | 8 сынып | Аимбетова.Ә.К | ||||
Сабақтың тақырыбы | Негіздер химиялық қасиеттері, олардың қолданылуы.
| ||||||
Сабақтың мақсаты Сабақтың түрі Сабақтың типі
| А) Негіздердің химиялық қасиетін ажырата білу,алыну жолдарымен таныстыру, тәжірибе жасай отырып реакция көмегімен қасиеттерін жаза білуге үйрету, сыни ойлауға уйрету диалогқа шақыру , жас ерекшеліктерін ескере отырып тапсырмалар беру , дарынды талантты оқушыларды анықтау , көшбасшы бола отырып АКТпайдалана отырып тиімді жолдарын сабақта қолдану , қауіпсіздік техникалық ережесін ескеру ә)адамсгершілік құндылықтарды оқушы бойынан ұялату , ұлт жандылыққа тәрбиелеу, ынтымақтастыққа , ауызбіршілікке тәрбиелеу Б)оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру,сындарлы ойлай білуге өз ойын еркін айтып ,өзгеге көмек беруге дағдыландыру, Дәстүрлі емес Аралас сабақ | ||||||
Оқыту нәтижесі | Тақырыпты өз бетінше меңгереді шығармашылық қабілеттері шыңдалады ойын еркін айта алады сыныптастарымен ынтымақтастық қарым-қатынаста болады Оқушылар өз бетімен материалды оқып, түсіндіре алады; берілген ақпаратты өзектендіре алады; сыныптасына өз ойын еркін жеткізіп, өзгенің ойымен салыстыра алады; жұптық және топтық жұмыстарда проблемаға орай пікірлерін шығармашылықпен жеткізе біледі; өзін-өзі бағалай алады; өзін-өзі реттей алады; ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолданып, ақпаратты тыңдай алады | ||||||
Түйінді идеялар | «Қайда қарасақ та қайда көз жіберсек те көретініміз химияның ғажайыптары» М.В.Ломоносов
| ||||||
Әдіс-тәсілдер | Ойын элементтері, постер қорғау ,АКТ ,бейне таспа , тәжірибе жасау, шығармашылық жұмыс
| ||||||
Сабақтың мазмұны | |||||||
1 мин |
| Мұғалімнің әрекеті. Амандасу тренингі Топтық амандасу Көңіл күй 4 топқа бөлу Қазақстандағы өндіріс орындарына бөлінеді тендерге қатысамыз ол үшін әр топ берілген тапсырмаларды орындау керек 1 топ- Ақтөбе «Хром зауыт» 2-топ Павлодар «Алюминий зауыты» 3-топ Қарағанды «Металлургия комбинаты» 4-топ Алматы«Балқаш мыс комбинаты»
Хабарлама жасау слайдқа телефон арқылы хабарлама беру «Тыңдаңыздар ! Тыңдаңыздар!!! Тыңдаңыздар!!!» «Бас қаламыз Астанада зауыттар арасында тендер ұйымдастырғалы отыр. Қатысам деуші зауыттарға есі ашық» Тендерге қатысушалардың есіне:
Жарнамалау
Енді осы аталған зауыттар тендерге қатысады тапсырманы орындаған топты төрешілер бағалап отырады жақсы орындаған топ тендерді ұтып алады
«пирамида»
| |||||
OH | Ba | (OH)2 | |||||
Li | (OH)3 | OH | Al | ||||
Na | (OH)2 | K | OH | Zn | (OH)2 |
Мағынаны тану
«Негіздердің алынуы , химиялық қасиеттері»
І топ: тәжірибе жасау
ІІ топ : постер қорғау
ІІІ топ: шығармашылық жұмыс «видео»
ІV топ: көрініс көрсету
«Бас қатырғы»
«Шытырман реакция»
23. 16. 1 +28. 16 2 = 23 2 28 .16 3 +1216.
23.16.1 +1.35,5= 23.35,5 +1216
40(16.1)2+1.35,5=40.35.52+1216
64.(16.1)2 +1.35,5= 64.35,52 +1216
Кім шапшаң? Сәйкестендіру
K+H2O=
Ca+H2O=
NaOH+HCl=
Ca(OH)2+CO2=
Ca(OH)2+H2
CaCO3+H2O
KOH+H2
NaCl+ H2O
Бағалау шариктерден модельдер жасап қорғау, марапаттау(СЕРТИФИКАТ)
Үш шапалақ
Оқушының іс-әрекеті
Оқушылар топ болып амандасады «топтық амандасу»
Оқушылар амандасып болған соң көңіл-күйлерін білдіреді
Әр топ өздерінің өндіріс орындарын жарнамалайды
1 топ- Ақтөбе «Хром зауыт»
2-топ Павлодар «Алюминий зауыты»
3-топ Қарағанды «Металлургия комбинаты»
4-топ Алматы«Балқаш мыс комбинаты»
Тапсырмадан негіздердің формуласын құрады
Ca(OH)2,LiOH, Ba(OH)2, Al(OH)3, NaOH, KOH , Zn(OH)2 ДЕП ФОРМУЛАЛАР ҚҰРАДЫ
І топ: тәжірибе жасау
Оқушылар қауіпсіздік техникасының ережесін айта отырып натрий гидроксидінің тұз қышқылымен әрекеттестіріп реакциясын жазады, кальций оксидінің сумен әрекеттесуін тәжірибе жүзінде жүргізіп реакциясын тақтаға жазады
ІІ топ : постер қорғау негіздердің алынуы мен химиялық қасиеттерін А-3 бетіне түсіріп қорғайды
ІІІ топ: шығармашылық жұмыс «видео» ғаламтордан алған видеоны көрсетеді
ІV топ: көрініс көрсету
Оқушылар тақырып бойынша түсінгендерін ролге салып көрсетеді
«басқатырғы »тапсырмасы бойынша негіздерге тән реакция теңдеулерін жазады:
NaOH +CuSO4= Na2SO4+Cu(OH)2
NaOH + HCl=NaCl+H2O
NaOH +CO2=Na2CO3+H2O
«Шытырман реакция» тапсырмасы бойынша оқушылар реакция теңдеулерін жазады
2NaOH +SiO2= Na2 SiO3+ H2O
NaOH + HCl=NaCl+H2O
Ca(OH)2+ 2HCl= CaCl2+2H2O
Cu(OH)2+ 2HCl= CuCl2+ 2H2O
1 мин
Амандасу тренингі
Топтық амандасу
Көңіл күй
4 топқа бөлу
Қазақстандағы өндіріс орындарына бөлінеді тендерге қатысамыз ол үшін әр топ берілген тапсырмаларды орындау керек
1 топ- Ақтөбе «Хром зауыт»
2-топ Павлодар «Алюминий зауыты»
3-топ Қарағанды «Металлургия комбинаты»
4-топ Алматы«Балқаш мыс комбинаты»
Хабарлама жасау слайдқа телефон арқылы хабарлама беру
«Тыңдаңыздар ! Тыңдаңыздар!!! Тыңдаңыздар!!!»
«Бас қаламыз Астанада зауыттар арасында тендер ұйымдастырғалы отыр. Қатысам деуші зауыттарға есі ашық»
Тендерге қатысушалардың есіне:
-
Зауыттың тарихы
-
Табиғаттығы алатын орны (пайда - зияны)
-
Өмірде қолданылуы
Жарнамалау
Енді осы аталған зауыттар тендерге қатысады тапсырманы орындаған топты төрешілер бағалап отырады жақсы орындаған топ тендерді ұтып алады
«пирамида»
-
Ca
OH
Ba
(OH)2
Li
(OH)3
OH
Al
Na
(OH)2
K
OH
Zn
(OH)2
Мағынаны тану
«Негіздердің алынуы , химиялық қасиеттері»
І топ: тәжірибе жасау
ІІ топ : постер қорғау
ІІІ топ: шығармашылық жұмыс «видео»
ІV топ: көрініс көрсету
«Бас қатырғы»
«Шытырман реакция»
23. 16. 1 +28. 16 2 = 23 2 28 .16 3 +1216.
23.16.1 +1.35,5= 23.35,5 +1216
40(16.1)2+1.35,5=40.35.52+1216
64.(16.1)2 +1.35,5= 64.35,52 +1216
Кім шапшаң? Сәйкестендіру
K+H2O=
Ca+H2O=
NaOH+HCl=
Ca(OH)2+CO2=
Ca(OH)2+H2
CaCO3+H2O
KOH+H2
NaCl+ H2O
Бағалау шариктерден модельдер жасап қорғау, марапаттау(СЕРТИФИКАТ)
Үш шапалақ
Оқушылар топ болып амандасады «топтық амандасу»
Оқушылар амандасып болған соң көңіл-күйлерін білдіреді
Әр топ өздерінің өндіріс орындарын жарнамалайды
1 топ- Ақтөбе «Хром зауыт»
2-топ Павлодар «Алюминий зауыты»
3-топ Қарағанды «Металлургия комбинаты»
4-топ Алматы«Балқаш мыс комбинаты»
Тапсырмадан негіздердің формуласын құрады
Ca(OH)2,LiOH, Ba(OH)2, Al(OH)3, NaOH, KOH , Zn(OH)2 ДЕП ФОРМУЛАЛАР ҚҰРАДЫ
І топ: тәжірибе жасау
Оқушылар қауіпсіздік техникасының ережесін айта отырып натрий гидроксидінің тұз қышқылымен әрекеттестіріп реакциясын жазады, кальций оксидінің сумен әрекеттесуін тәжірибе жүзінде жүргізіп реакциясын тақтаға жазады
ІІ топ : постер қорғау негіздердің алынуы мен химиялық қасиеттерін А-3 бетіне түсіріп қорғайды
ІІІ топ: шығармашылық жұмыс «видео» ғаламтордан алған видеоны көрсетеді
ІV топ: көрініс көрсету
Оқушылар тақырып бойынша түсінгендерін ролге салып көрсетеді
«басқатырғы »тапсырмасы бойынша негіздерге тән реакция теңдеулерін жазады:
NaOH +CuSO4= Na2SO4+Cu(OH)2
NaOH + HCl=NaCl+H2O
NaOH +CO2=Na2CO3+H2O
«Шытырман реакция» тапсырмасы бойынша оқушылар реакция теңдеулерін жазады
2NaOH +SiO2= Na2 SiO3+ H2O
NaOH + HCl=NaCl+H2O
Ca(OH)2+ 2HCl= CaCl2+2H2O
Cu(OH)2+ 2HCl= CuCl2+ 2H2O