- Учителю
- Материктер мен мұхиттар географиясынан қысқа мерзімді жоспар. Оңтүстік Америка. §37. Материк жағалауындағы мұхиттар. Ашылу және зерттелу тарихы.
Материктер мен мұхиттар географиясынан қысқа мерзімді жоспар. Оңтүстік Америка. §37. Материк жағалауындағы мұхиттар. Ашылу және зерттелу тарихы.
Пән мұғалімі: Паттеева Мақпал | Сыныбы : 7 «ә» | Күні: 27.01. 2015 ж | ||||||
Сабақтың тақырыбы | Оңтүстік Америка. §37. Материк жағалауындағы мұхиттар . Ашылу және зерттелу тарихы . | |||||||
Сабақтың оқытудағы мақсаты | Оңтүстік Америка материгінің ашылу және зерттелу тарихымен және жағалауындағы мұхиттармен оқып танысады. | |||||||
Оқып үйренудің нәтижесі | Оңтүстік Америка материгінің жағалауындағы мұхиттарды біледі және картадан көрсете алады. Материктің ашылу және зерттелу тарихы туралы айта алады. | |||||||
Тілдік мақсаттар | Латын Америкасы , Отты Жер аралы , шұңғымалар , Кариб теңізі , Перуана суық ағысы , Атакама шөлі , Эль-Ниньо жылы ағысы , гуано , Х.Колумб , «Кіші Венеция» , «Қаңтар өзені» , т.б. Оңтүстік Америка. Материк жағалауындағы мұхиттар . Ашылу және зерттелу тарихы тақырыбында мәтінмен жұмыс жасайды. (оқылым дағдысы) Сыныпта талқылау жүргізеді (айтылым мен тыңдалым дағдысы) | |||||||
Барлығын қосқанда | Тапсырмаларды деңгейіне қарай 1.Дарынды окушыларға (тақырыпқа байланысты өмірмен байланыс тұстары туралы проблемелық мәселелерге талдау жасайды). 2.Оқу үлгерімі орташа оқушыларға (ұсынылған дидактикалық тапсырмаларға өз пікірін түсіндіру жұмысы жасайды). 3.Үлгерімі төмен оқушыларға (топтастыру жұмыс) | |||||||
Оқытуда қолданылатын әдіс -тәсілдер | «Зымыран сұрақтар», түсіндіру, картамен жеке жұмыс, семантикалық карта , сандар сөйлейді , «ең , ең , ең» ойыны , жаңа сөздер | |||||||
Негізгі дерек көздер | Материктер мен мұхиттар географиясы . Авторлары: Ә. Бейсенова , С.Әбілмәжінова , К.Каймулдинова «Атамұра» баспасы. 2012 ж. §37. 146-149 бет. "География «Шың»баспасы | |||||||
Ресурстар | Дүние жүзінің физикалық картасы , «Ежелгі материктердің пішіндері» , «Гондвана материгінің бөлшектенуі» карталары , оқулық , атлас , кескін карта | |||||||
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі. | Оқушылардың сабаққа деген назарын аударту. Сабақтың мақсаты мен қойылатын тапсырмалармен таныстыру. | |||||||
Алдыңғы білім | §36. Оңтүстік жарты шар материктері табиғатының ортақ белгілері мен өзіндік ерекшеліктері | |||||||
Кезең | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||
Қызығушылықты ояту | 7 минут | «Зымыран сұрақтар» 2. Пангея құрлығы қандай бөліктерге ажырады ? (Лавразия , Гондвана) 3. Оңтүстік жарты шар материктері ұзақ уақыт бойы қандай материктің құрамында болды?(Гондвана) 4. Тақталардың ажырауына байланысты қандай мұхиттардың табаны ашылды? (Атлант және Үнді мұхиттары) | ||||||
Мағынаны тану | 24 минут | Жаңа сабақ жоспары : (электронды оқулық арқылы түсіндірме жұмысын жасаймын )
S= 18,3 млн км² (аралдарымен қоса есептегенде) . Үлкендігі жөнінен - 4 орын . Табиғатының ерекшеліктері :
| ||||||
|
|
Географиялық орны .Солт Америка материгімен бірге Америка дүние бөлігін құрайды. Ал тілдік ерекшелігіне қарай материкті Орталық Америкамен қосып, Латын Америкасы деп те атайды. Жыл | Зерттеді | Жаңалығы | ||||
1498 жыл тамыз айы | Христафор Колумб Америкаға 4 рет саяхат жасады | Орталық Американың аралдарын, Саргасс теңізін ашты, Ориноко өзенінің саясына жетті | ||||||
1499 - 1501жыл | Америго Веспучи | Гвиана және Венесуэла жағалауларымен жүзіп , Амазонка сағасына дейін барған. Үлкен шығанаққа «Кіші Венеция» (Венесуэла) деген ат берді. «Қаңтар өзені» (Рио - де Жанейро) деген ат берді. | ||||||
ХVI - ғасыр | Фернан Мегаллан | Оңтүстік Американың оңтүстігіндегі Мегаллан бұғазын ашты | ||||||
ХVІІI - ғ.с.- | Александр Гумбольдт | Оңтүстік Американың табиғатын зерттеп, алғашқы геологиялық картасын жасады. | ||||||
1874ж | А. И. Войеков | Оңтүстік Американың климатын зерттеді | ||||||
1932 - 33жж | Н. И. Вавилов | Егіншілік орталықтарынанықтап картоп, жүгері, қызанақтыңотаны Оңтүстік Америка екенін дәлелдеді. |
Мұхиттары
Солтүстік Кариб теңізімен шектеседі
Батысында Тынық мұхит жағалауында терең шұңғымалар бар
Шығысында Атлант Мұхитымен шектеседі
Бекіту тапсырмалары
10 минут
-
Семантикалық карта
Атауы
Арал
Бұғаз
Ғалым
Тау
Саяхатшы
Ойпат
Ағыс
Өзен
Отты жер
+
Аконкагуа
+
Анд
+
Амазонка
+
+
Перу
Н. И. Вавилов
+
Веспучи
+
Эл - Нинью
+
Магеллан
+
2.Сандар сөйлейді
•1498жыл (Х.Колумб үшінші саяхаты барысында тұңғыш рет ОА-ғы Ориноко өзенінің сағасына жетті. )
•6990 м (Ең биік нүктесі - Аконкагуа)
•8300км² (Титикака көлінің ауданы)
•1501ж (А.Веспучидің екінші саяхаты Бразилия жағалауларына жетті)
•ХVІІІ - ХІХ (немістің географ-ғалымы А.Гумбольдт табиғатын зерттеп , алғашқы геологиялық картасын жасады)
•9000 (Анд тауының ұзындығы)
•1932 - 33 жыл(орыс ботанигі Н.И.Вавилов ежелгі егіншілік орталықтарын ашты)
3.ЕҢ, ЕҢ, ЕҢ... ойыны
•Ең ұзын тау тізбегі? (Анд)
•Ең биік тау көлдерінің ірісі? (Титикака)
•Еі суы мол өзені? (Амазонка)
•Ең төмен нүктесі? (Вальдес)
•Ең ірі сарқырамасы? (Анхель)
•Ең ірі өзен сағасы? (Ла-Плата)
•Ең биік нүктесі? (Аконкагуа)
•Ең биік сөнбеген жанартау?
-
Жаңа саөздерді дәптерге түсіру
Бағалау
2 минут
Табыс критерий арқылы оқушыны үнемі бағалау Материк жағалауындағы мұхиттар. Ашылу және зерттелу тарихы жайлы айта аламын;
1.Тақырыптың мазмұнды баяндауына қарай бағалау;
2.Зерттеуде өзіндік үлесін бағалау;
3.Тақырыптың нәтижесінің нақтылығына қарай бағалау.
4. Дидактикалық материалдарды сапалы орындауларына қарай бағалау.
Үйге тапсырма
2 минут
Үйге тапсырма беру. 1.§ 37. Оңтүстік Америка . Материк жағалауындағы мұхиттар . Ашылу және зерттелу тарихы (оқу , мазмұндау) . 2.Оңтүстік Американың шеткі нүктелері мен жағалауындағы ірі шығанақтарды , бұғаздарды кескін картаға белгілеңдер .