- Учителю
- Шал ақын (Тілеуке Құлекеұлы) Ата-ананың қадірін, Бұл дүниенің мысалы өлеңдері. Қазақ әдебиеті 9-сынып
Шал ақын (Тілеуке Құлекеұлы) Ата-ананың қадірін, Бұл дүниенің мысалы өлеңдері. Қазақ әдебиеті 9-сынып
Пәні:Қазақ әдебиеті |
Сынып: 9 |
Күні:13.01.2016 | |||||
Сабақтың тақырыбы: |
Шал ақын (Тілеуке Құлекеұлы) «Ата-ананың қадірін», «Бұл дүниенің мысалы» өлеңі | ||||||
Сабақтың мақсаты:
|
1 . Блум жүйесі арқылы Шал ақын (Тілеуке Құлекеұлы) шығармаларының тақырыптық-идеялық өзектілігін тану, білу. 2. Ақынның жырларын оқу,мазмұнын түсіну, ақын поэзиясының құндылығын үғыну. 3. Ақын жайында қосымша материалдарды сұрыптай отырып қорытынды жасау | ||||||
Күтілетін нәтиже: |
1. Блум жүйесі арқылы Шал ақын (Тілеуке Құлекеұлы) шығармаларының тақырыптық-идеялық өзектілігін таниды және біледі. 2. Ақынның жырларын оқиды,,мазмұнын түсінеді, ақын поэзиясының құндылығын үғынады. 3. Ақын жайында қосымша материалдарды сұрыптай отырып қорытынды жасайды. | ||||||
Негізгі идеялар:
|
Оқушылар Шал ақын (Тілеуке Құлекеұлы) өмірі және шығармашылығымен таныса отырып, адамгершілік құнды қасиет екенін ұғынады, ізденімпаздық қасиеттері қалыптасады, шығармашылық белсенділіктері шыңдалады, өнерді қастерлей білуге дағдыланады. | ||||||
Уақыт мин |
Тапсырмалар |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар | ||
3 |
Ұйымдастыру кезеңі «Шаттық шеңбері» |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. |
Сәлемдесу. |
|
| ||
Мақалдың сөздері жазылған қима қағаздарын таратамын. Мақалдың мазмұнына қарай «Ізденушілер», «Қолданушылар», «Зерттеушілер» деп топқа бөлемін. |
Қима қағаздарға жазылған сөздерден мақал құрастыру арқылы 3 топқа бөлінеді. |
Қол шапалақтау арқылы мадақтау |
Қағаз қиындылары | ||||
5 |
«Зымыран сұрақтар»
|
«Зымыран сұрақтар» арқылы үй тапсырмасын пысықтаймын.
|
«Зымыран сұрақтарға» жауап беру арқылы үй тапсырмасын пысықтайды. |
Мадақтау, формативті бағалау |
слайдтар
| ||
3 |
Тұсаукесер Ой шақыру |
«Ән-жұмбақ» М.Беспаевтің «Шал ақынның термесін» тыңдатамын. Әнге қатысты сұрақтар қоямын. |
Ән-жұмбақты тыңдап, әнді орындаушыны тауып, орындалған шығарманың терме екенін табады. |
формативті бағалау |
үнтаспа
| ||
2 |
Жаңа сабақ Бойтұмар
|
Жаңа сабақтың бойтұмары: «Шежірелі қартың болса, Қағазға жазған хатың деген, Қарттың өзі кітапқа жақын»- деп, жырлаған Шал ақын туралы қоғам қайраткері, ақын К.Салықов пен ф.ғ.д., профессор Ө.Күмісбаевтың зерттеу еңбектері жайында ақпарат беремін. «Ата-ананың қадірі», «Бұл дүниенің мысалы» өлеңдерін үнтаспадан тыңдатамын. |
Шал ақын өмірі мен шығармашылығына шолу жасайды.
«Ата-ананың қадірі», «Бұл дүниенің мысалы» өлеңдерін мұқият тыңдап,өлең мазмұнына көңіл бөледі. |
формативті бағалау
|
Элек.оқулық Ин.тақтасы маркер, плакат | ||
10 |
Мағынаны тану. «Джигсо» әдісі.
|
Джигсо әдісі арқылы оқушылар топпен жұмыс жасайды. Оқулықтан Шал ақын туралы мәліметтерді, хрестоматиядан өлеңдерін әр топқа бөліп беремін. |
1-топ. Шал ақынның өмірі, суырып салма ақындылығы, толғауларының тәлімдік мәні. 2-топ Ақын шығармашылығындағы асыл қасиеттер. «Ата-ананың қадірі» өлеңі. 3-топ Ақын толғауларындағы философиялық таным және бейнелілік. «Бұл дүниенің мысалы» өлеңі. |
формативті бағалау
|
Интербелсенді тақта, планшет | ||
2 |
Сергіту сәті |
«Көңілді күн» бейнеролигін қоямын. |
«Көңілді күн» бейнеролигін тамашалап, дене қимылдарын қайталайды. |
Мадақтау формативті бағалау |
Интербелсенді тақта, үнтаспа | ||
10 |
Қызығушылықты ояту
|
Блум таксаномиясын -білу, -түсіну, -қолдану, -талдау, -топтау, - бағалауды қолдана отырып әр топқа деңгейлік тапсырма беру. Оқушылар берілген тапсырманы постерге түсіріп, қорғайды.
|
Білу. 1.Шал ақын (Тілеуке Құлекеұлы) өмірі мен шығармашылығы. 2.Ақынның тұңғыш өлеңінің шығу тарихы Түсіну. Неліктен суырып салма ақын атанған? Қолдану.«Ата- ананың қадірі» өлеңінің идеялық мазмұнын ашып,талдау жасаңдар. Талдау . Адам үшін өмірдегі ең қымбат құндылықтардың қадірі мен қасиетін қалай түсінесіңдер? Топтау. Шал ақын -өз заманының беделді адамы. Шал ақын туралы айтылған ғалымдардың еңбектерін зерттеу арқылы ғылыми гипотеза (болжау) ұсыну. |
Мадақтау, формативті бағалау. |
Компьютер, интер.тақтасы | ||
4 |
Ой талқы |
Бағалау. «Бұл дүниенің мысалы» өлеңінің өзектілігі
|
Бағалау. «Бұл дүниенің мысалы» өлеңінің өзектілігі туралы оқушылар өз ойларын, идеяларын, тұжырымдарын дәлеледермен жеткізеді. |
мадақтау |
оқулық | ||
3 |
Жеке оқушылармен жұмыс |
Ақынның шығармаларынан үзінділер оқытамын. |
Ақынның шығармаларынан үзінділер оқиды |
формативті бағалау |
оқулық
| ||
1
|
Бағалау |
Бағалау критерийлері бойынша оқушы білімін бағалау |
Топ басшылары бағалау парақшаларын толтырып, қорытынды баға шығарады. |
формативті бағалау |
Бағалау парақшасы | ||
Үйге тапсырма |
|
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
формативті бағалау |
| |||
1 |
Рефлексия |
Сабақ бойынша ойыңды білдір.
|
Кері байланыс парақшасын толтырады. |
формативті бағалау |
Кері байланыс парақшалары |