- Учителю
- Конспект по теме Працяжнік паміж дзейнікам і выказнікам (8 класс)
Конспект по теме Працяжнік паміж дзейнікам і выказнікам (8 класс)
Тэма: Працяжнік паміж дзейнікам і выказнікам
Мэты: Вучыць правільна ўжываць працяжнік паміж дзейнікам і выказнікам,
развіваць пунктуацыйныя навыкі і творчыя здольнасці вучняў, выхоўваць патрыятычныя пачуцці ў адносінах да Радзімы, людзей, працы.
Радзіма - гэта і сонца ў цябе над галавой,
і паветра, якім дыхаеш,
гэта і вернасць твайго сябра,
і мова, якую даў табе народ,
і песня, што засталася ад прадзедаў.
К. Кірыенка
Ход урока:
-
Арганізацыйны момант.
-
Праверка дамашняга задання.
На мінулым уроку мы з вамі вывучылі будову двухсастаўных развітых сказаў. Дома вам трэба было выпісаць з мастацкай літаратуры некалькі двухсастаўных развітых сказаў, разабраць іх па членах сказа. Перш, чым правяраць дамашняе заданне, упомнім, якія сказы мы называем двухсастаўнымі развітымі? Якія члены сказа адносяцца да саставу дзейніка, а якія да саставу выказніка?
(Вучні чытаюць сказы, разбіраюць іх.)
-
Паведамленне тэмы і мэты ўрока.
-
Сёння мы з вамі працуем у групах. Як вы думаеце, чаму мы сёння павінны навучыцца?
-
На дошцы ў нас запісаны эпіграф. Прачытайце і растлумачце яго сэнс (вучні чытаюць эпіграф, абмяркоўваюць яго сэнс).
-
Для таго, каб ведаць, калі ставіцца працяжнік паміж дзейнікам і выказнікам, я прапаную вам разглядзець апорную схему (вучням абедзвюх груп раздаюцца апорныя схемы, вучні разглядаюць іх, а потым тлумачаць).
Працяжнік паміж дзейнікам і выказнікам
-
Замацаванне.
У вас на лістах запісаны тэкст. Прачытайце яго, вызначце: 1 група - стыль, 2 група - тып
тэксту, пастаўце, дзе трэба, працяжнік.
Мялешкі невялікая вёска з шырокай роўнай вуліцай. Хаты ў ей добра дагледжаныя, на сядзібах яблыневыя і грушавыя сады. Пад вокнамі разложыстыя рабіны з гранкамі чырвоных ягад. У канцы вёскі новыя дамы, якія пабудаваны нядаўна.
І людзі ў вёсцы жывуць цудоўныя: спагадлівыя, дружалюбныя, гасцінныя. Гэта пра іх гаворыцца: "Самая вялікая радасць жыцця адчуваць сябе патрэбным людзям".
(Групы працуюць самастойна, затым чытаюць тэкст, называюць загаловак, знакі прыпынку).
Фізкультхвілінка.
-
Кожнай групе раздадзены прыказкі. Растлумачце іх сэнс, пастаўце знакі прыпынку, запішыце ў сшыткі.
-
Птушцы воля, чалавеку Радзіма.
-
Добрае слова як лекі для душы.
-
Кожная маці не вораг свайму дзіцяці.
-
Старасць не радасць.
-
Слоў рака, а спраў ручаёк.
(Групы абменьваюцца сшыткамі і робяць узаемаправерку.)
-
На дошцы запісаны сказы. Давайце вусна растлумачым у іх адсутнасць працяжніка.
-
Добрае не забываецца.
-
Ён сумленны чалавек.
-
Сінія вочкі як васілёчкі.
-
Хлеб у нас свой.
5. Падагульненне.
- Звернемся з вамі да апорных схем. Справа, дзе прыведзены прыклады, у вас ёсць месца. Запішыце там па аднаму прыкладу сказа на кожны пункт:
1 група - калі працяжнік ставіцца;
2 група - калі працяжнік не ставіцца.
(Праверка задання.)
-
А зараз адна група другой задайце пытанні па нашай сённяшняй тэме.
-
Тэст ( самаправерка)
-
Рэфлексія: на карту Беларусі прымацаваць сцікер у выглядзе сэрца з пажаданнямі:
-
Квітней, расцвітай, мая Беларусь!
-
Люблю маю радзіму.
-
Беларусь - мая матуля і інш.
-
Дамашняе заданне:
-
Скласці міні-сачыненне "Беларусь - мая Радзіма", ужываючы сказы з працяжнікам;