7


  • Учителю
  • Конспект уроку біології 9 клас за темою 'Дихальні рухи. Нейрогуморальна регуляція дихання'

Конспект уроку біології 9 клас за темою 'Дихальні рухи. Нейрогуморальна регуляція дихання'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Урок № 33 9клас Дата_____________


Тема. Дихальні рухи. Нейрогуморальна регуляція дихання

Мета уроку: сформувати в учнів знання про механізми дихання і способи його регуляції, функціональні показники дихальної системи; поглибити і розширити знання учнів про нервову та гуморальну регуляцію діяльності органів на основі процесу дихання; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки; здійснювати валеологічне виховання.

Очікувані результати: учні характеризують регуляцію дихальних рухів, механізми легеневого дихання; учні пояснюють нервову і гуморальну регуляцію процесу дихання; учні застосовують знання для профілактики захворювання органів дихання.


Тип уроку: комбінований.

1. Організаційний етап

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.

2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів

Фронтальна бесіда.

1. Чим відрізняється склад вдихуваного повітря від складу видихуваного?

2. Яким чином кров насичується киснем і позбавляється від вуглекислого газу?

3. За рахунок чого в легенях відбувається газообмін?

4. Як відбувається газообмін у тканинах?

5. Яке значення має відносно сталий склад альвеолярного повітря?

Вправа «Так - ні».

1. Під щитоподібним хрящем розташовується надгортанник.

2. Кашель - це різкий рефлекторний видих через рот.

3. Гортань - орган голосоутворення.

4. Передня стінка трахеї прилягає до стравоходу.

5. У людини налічується 4 голосові зв'язки.

6. Між голосовими зв'язками є голосова щілина.

7. Трахея утворена з хрящових півкілець.

8. Задня стінка трахеї утворена щільною сполучною тканиною.

9. Висота голосу залежить від довжини голосових зв'язок.

10. Найменші складові бронхів називаються бронхіолами.

Відповідь:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

ні

так

так

ні

ні

так

так

ні

так

так


«Творча лабораторія».

- В одного американського ковбоя під час зіткнення з бандитами грудна клітка була пробита наскрізь. Хоча куля не зачепила легені, ковбой помер від задухи. Чому це сталося?

- Відомо, що гемоглобін еритроцитів бере участь у перенесенні кисню. Чи можна довести, що між цими речовинами відбувається хімічна взаємодія? Яким чином?

(Можна. Однією з ознак хімічної реакції є зміна забарвлення. Гемоглобін крові в результаті взаємодії з киснем змінює забарвлення (з темно-червоного - на яскраво-червоний).)


3. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Учні посперечалися, чому під час вдиху повітря входить у легені, і висунули декілька гіпотез:

а) повітря саме входить у легені, силою роздуває їх і розширює грудну клітку;

б) повітря входить у легені тому, що вони в грудній порожнині розширюються, втягують атмосферне повітря, а стискуючись, із силою виштовхують його;

в) людина свідомо, за своїм бажанням, вдихає повітря.

- З якою гіпотезою ви погоджуєтесь?

А чи правильну гіпотезу ви вибрали, дізнаєтесь сьогодні на уроці.

Повідомлення теми уроку. Спільне з учнями визначення мети і завдань уроку.

4. Засвоєння нового матеріалу

План пояснення нового матеріалу

1. Дихальні рухи. (Пояснення вчителя, робота учнів з ілюстративним матеріалом.)

- Зовнішнє дихання здійснюється завдяки змінам об'єму грудної клітки й супровідним змінам об'єму легенів.
Відомі два механізми, які змінюють об'єм грудної клітки,- це під­няття й опускання ребер та рух купола діафрагми. Обидва механізми здій­снюються дихальними м'язами. Вдих і видих ритмічно змінюють один одного, забезпечуючи про­ходження повітря через легені, їхню вентиляцію. Зміна вдиху й видиху регулюється дихальним центром, що розташований у довгастому мозку. У дихальному центрі ритмічно виникають імпульси, які по нервах передаються міжреберним м'язам та діафрагмі, зумовлюючи їхнє скорочення. Ребра піднімаються, діафрагма за рахунок скорочення її м'язів стає майже плоскою. Об'єм грудної порожнини збільшується. Легені розширюються, у них надходить повітря. Відбувається вдих.
Потім міжреберні м'язи та м'язи діафрагми розслаблюються, об'єм грудної порожнини зменшується, легені стискаються, й повітря виходить із легенів. Відбувається видих.
У стані відносного спокою доросла людина робить приблизно 16 ди­хальних рухів за хвилину.

Черевне дихання - тип дихання, за якого в акті видиху переважає м'язове зусилля, що створюється діафрагмою.

Грудне дихання - тип дихання, за якого в акті видиху переважає м'язове зусилля, що створюється міжреберними м'язами.


2. Нейрогуморальна регуляція дихання. (Розповідь учителя, самоспостереження, бесіда з вирішення проблемних питань.)

- Потреба організму в кисні в стані спокою й при виконанні якоїсь роботи неоднакова. Тому частота й гли­бина дихання мають автоматично ставати інакшими, пристосовуючись до змінюваних умов.
Для здійснення дихання необхідне узгоджене скорочення безлічі м'язів. Координує роботу цих м'язів дихальний центр - спеціальна гру­па клітин у довгастого мозку. Із цього центру до діафрагми та міжреберних м'язів ритмічно надходять нервові імпульси, що викликають регулярне й скоординоване скорочення відповідних м'язів. За звичайних умов дихаль­ні рухи здійснюються автоматично, без нашого свідомого контролю. Однак людина може довільно змінювати частоту й глибину дихання, вона може навіть затримати дихання на якийсь час, але якщо затримка дихання стає небезпечною, автоматичний механізм вступає в дію й викликає вдих.

Під час вдиху збуджуються нервові імпульси, які гальмують видих. При активному видиху виникають імпульси, які гальмують вдих. Видих є на подразнення викликане вдихом і навпаки.
Для нормального дихання необхідне періодичне гальмування дихаль­ного центру. Дихальний центр стимулюють або гальмують імпульси, що надходять до нього по багатьох нервових шляхах
Функціонально система дихання пов'язана з кровообігом, вони тісно взаємодіють, забезпечуючи тканини киснем та виводячи вуглекислий газ.
І все ж таки, від яких факторів залежить частота та інтенсивність дихальних рухів?
Запишіть в зошити таку схему.


Фактори, що впливають на частоту дихальних рухів
1.

2.

3
Щоб заповнити її, ми виконаємо декілька дослідів.
Прочитайте завдання, виконайте його. Відповідь запишіть.

4. Практична робота
Практичні завдання для груп
Дихання при фізичному навантаженні;
Дихання при коливанні температури оточуючого середовища;
Дихання при емоційних ситуаціях


На частоту і глибину дихальних рухів впливають різні подразники зовнішнього середовища, що діють на рецептори , , , , . Процес збудження потрапляє в різні ділянки головного мозку, а звідти збудження досягає дихального центру. Звідти через відцентрові нерви збудження йде до дихальних м'язів. Внаслідок цього відбуваються прискорення і посилення, або сповільнення й послаблення дихальних рухів. Психічні подразники (, ) також впливають на дихальний центр.

Існують і захисні рефлекси (, ). Це своєрідно змінені різкі видихи, за допомогою яких видаляються сторонні частинки, що потрапили в дихальні шляхи.


Регуляція дихання

Основні дихальні рефлекси:

- гальмування дихальних рухів у разі сильного охолодження;

-чхання;

-кашель.


3. Фізіологічні показники дихання. (Пошукова робота з підручником, бесіда.)

Основні функціональні показники дихальної системи:

- життєва ємність легень;

- дихальний об'єм;

- резервний об'єм;

- додатковий об'єм;

- залишковий об'єм;

- мертвий простір.


4. Хвороби органів дихання та їх профілактика. (Робота в групах «Ажурна пилка», заповнення таблиці, повідомлення учнів.)


5. Узагальнення і закріплення знань

Тестові завдання на встановлення однієї правильної відповіді. 5.1.

1. Дихальні рухи регулюються дихальним центром, розташованим у:

А середньому мозку

Б проміжному мозку

В довгастому мозку

Г мозочку

2. Дихальний центр збуджується під впливом:

А кисню

Б вуглекислого газу

В азоту

Г усі відповіді правильні

3. Назвіть прилад, за допомогою якого вимірюють життєву ємність легень:

А спірометр

Б тонометр

В тахометр

Г гігрометр

4. Кількість дихальних рухів, що здійснює за 1 хв доросла людина у стані відносного спокою, становить:

А 16

Б 26

В 36

Г 46

5. До алергічних захворювань органів дихання належать:

А бронхіт

Б пневмонія

В ангіна

Г бронхіальна астма

6. До вірусних захворювань органів дихання належать:

А трахеїт

Б туберкульоз

В грип

Г ангіна


Питання до учнів

1. Як регулюється процес дихання?

2. Опишіть механізм грудного дихання.

3. Опишіть механізм черевного дихання.

4. Що таке дихальний об'єм?

5. Як визначити життєву ємність легень?

Самостійна робота учнів

1. Яке значення має тренування дихальних м'язів?

2. Навіщо треба визначати фізіологічні показники дихальної системи?


6. Підбиття підсумків уроку

Технологія «Незакінчені речення»


7. Домашнє завдання

Індивідуальні та творчі завдання

Підготуватись до узагальнюючого уроку з теми «Дихання




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал