- Учителю
- Урок біології 9 клас Значення дихання. Будова і функції органів дихання
Урок біології 9 клас Значення дихання. Будова і функції органів дихання
Урок біології 9 клас
Значення дихання. Будова і функції органів дихання
Мета уроку: сформувати в учнів знання про значення дихання як процесу, необхідного для життєдіяльності організму людини, ускладнення в будові органів дихання хордових тварин;
розвивати критичне мислення, уміння аналізувати, порівнювати, обґрунтовувати взаємозв'язок будови і функції;
виховувати уважність, допитливість, здійснювати гігієнічне виховання.
Очікувані результати: учні називають функції органів дихання; учні розпізнають органи дихання на малюнках; учні характеризують процеси дихання, будову і функції органів дихання, відмінності легеневого і тканинного дихання.
Обладнання: таблиці: «Органи дихання», муляжі легень і гортані, підручник
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Методи і методичні прийоми: Інформаційно-рецептивний, репродуктивний, проблемно-пошуковий, візуальний, релаксопедичний
Структура уроку
-
Організаційний момент………………………….1хв.
-
Мотивація навчальної діяльності………………1хв
-
Актуалізація опорних знань…………………….5хв
-
Засвоєння нового матеріалу……………………30хв
-
Узагальнення матеріалу…………………………5хв
-
Підсумок уроку……………………………………2хв
-
Домашнє завдання…………………………………1хв
Хід уроку
1. Організаційний етап
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
2. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
У народі кажуть: «Потрібен як повітря», маючи на увазі те, без чого не можна прожити. Справді, людина витримує без їжі кілька десятків днів, без води - кілька днів, а без повітря - лише 5 хвилин!
Послухайте пораду лікаря хворому з роману М. Павленка «Щастя»: «Ваша хвороба вимагає простих ліків - повітря. Побільше його - і наяву, й уві сні. Навчіться дихати. Звикайте ставитися до повітря, як до їжі, пережовуйте його носовою порожниною, куштуйте, пробуйте на запах, насолоджуйтесь ним, як гурман...»
Виконуйте ці поради, використовуючи знання про дихальну систему, які ви отримаєте на сьогоднішньому уроці.
Повідомлення теми уроку. Спільне з учнями визначення мети і завдань уроку.
3. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда
Пригадайте з курсу зоології:
1. Що таке дихання?
2. Чи всі організми дихають?
3. Які функції дихальної системи?
4. Які органи дихання тварин ви знаєте?
4. Засвоєння нового матеріалу
План пояснення нового матеріалу
1. Значення дихання. (Розповідь учителя, бесіда, складання опорної схеми та конспекту.)
2. Будова і функції органів верхніх дихальних шляхів. (Розповідь учителя, пошукова робота з підручником, повідомлення учня, складання опорної схеми.)
1. Значення дихання.
Розповідь учителя
Життєдіяльність організму пов'язана з постійним витрачанням енергії, яка йде на роботу різних органів і на зігрівання тіла. Енергія звільняється при розпаді білків, жирів і вуглеводів. Цей розпад супроводжується окисленням, при якому складні молекули органічних речовин приєднують кисень і розщеплюються.
Без енергії й кисню, який бере участь у її звільненні, не відбувається жодного життєвого процесу. Отже, від діяльності органів дихання залежить робота всіх органів тіла.
Запитання вчителя
• Які процеси характерні для дихання?
(Учитель узагальнює та коригує відповіді учнів.)
Складання опорного конспекту
Дихання характеризують такі процеси:
1. Вентиляція легенів (обмін повітря між зовнішнім середовищем і альвеолами легень).
2. Дифузія газів у легенях (обмін газів між кров'ю та альвеолярним повітрям).
3. Транспортування газів кров'ю.
4. Дифузія газів у тканинах (обмін газів між кров'ю та тканинами).
5. Використання кисню клітинами й виділення ними вуглекислого газу.
Розповідь учителя
Цілісний процес дихання умовно поділяють на зовнішнє дихання і внутрішнє дихання.
• Як ви гадаєте, які з процесів, що характеризують дихання, належать до зовнішнього дихання, а які - до внутрішнього?
Учитель узагальнює та коригує відповіді учнів.
Складання опорної схеми
Дихання - це сукупність процесів (зовнішнього дихання, транспорту газів кров'ю й внутрішнього дихання), спрямованих на забезпечення всіх клітин організму киснем і видалення вуглекислого газу
Зовнішнє дихання
Обмін киснем і вуглекислим газом між організмом у зовнішнім середовищі (за допомогою органів дихання)
Транспорт газів кров'ю
Внутрішнє (клітинне, тканинне) дихання
Використання кисню клітинами тіла для окисних процесів із виділенням енергії
Проблемне питання
Римський лікар Клавдій Гален (129-201 н. е.) вважав, що дихання виконує три функції:
• Підтримує вогонь, який виникає в серці.
• Забезпечує надходження повітря в кров.
• Виділяє продукти горіння від полум'я в серці.
Ви згодні з Галеном? (Обговорення питання.)
Запитання до учнів
• Які функції виконує дихальна система?
Очікувані відповіді учнів
Функції дихальної системи:
• здійснює газообмін між організмом і зовнішнім середовищем;
• є важливим чинником теплорегуляції;
• виконує функцію виділення (наприклад вода, вуглекислий газ, бактерії);
• елементи системи зумовлюють нюх і утворюють голосовий апарат.
Формулювання висновку
Дихання, як і кровообіг, надзвичайно важливе для забезпечення гомеостазу організму. Порушення дихання призводить не тільки до зміни газового складу внутрішнього середовища організму, а й до глибоких змін у всіх реакціях обміну, у всіх процесах життєдіяльності.
2. Будова та функції органів верхніх дихальних шляхів.
Пригадайте.
• Які органи входили до дихальної системи ссавців? (Обговорення відповіді.)
Розповідь учителя з демонстрацією та поетапним складанням опорної схеми
Дихальна система людини, як і ссавців, складається з повітроносних шляхів та легенів.
Дихальна система
Повітроносні шляхи
Легені
Верхні
Нижні
носова порожнина
гортань
трахея
бронхи
носоглотка
глотка
Фізкультхвилинка
Філін. Учням пропонується закрити очі і тримати їх закритими 3-4 секунди. Широко розкрити очі, дивитися на дальні предмети і не моргати протягом 5-6 секунд.
Далеко - близько. Вправа проводиться вчителем, який називає спочатку предмет, котрий розташований далеко, а через 2-3 секунди - предмет, розташований близько. Учням необхідно швидко відшукати предмети, які називає викладач.
Розповідь учителя
Повітря при вдиху заходить до носової порожнини. Носова порожнина ділиться хрящовою перегородкою на дві половини - праву та ліву. На перегородці розташовуються три носові раковини, які утворюють носові ходи: верхній, середній і нижній. Стінки порожнини носа вкриті слизовою оболонкою з миготливим епітелієм. У носовій порожнині повітря зігрівається, очищується, зволожується, знезаражується
Пошукова робота в групах
Завдання групам
1 група - Які особливості будови носової порожнини сприяють зігріванню повітря?
2 група - Які особливості будови носової порожнини сприяють очищенню повітря?
3 група - Які особливості будови носової порожнини сприяють зволоженню повітря?
4 група - Які особливості будови носової порожнини сприяють знезараженню повітря?
Очікувані відповіді учнів
Війки миготливого епітелію, рухаючись різко та швидко в напрямку ніздрів і повільно й плавно в напрямку легень, затримують і виводять назовні пил та мікроорганізми, які осідають на слиз оболонки. Залози слизової оболонки виділяють слиз, який зволожує стінки порожнини й знижує життєздатність бактерій, що потрапляють із повітря.
Слизова оболонка має густу сітку кровоносних судин і капілярів. Кров, що тече по цих судинах, зігріває або охолоджує повітря, яке людина вдихає.
Формулювання висновку
Таким чином, повітря, яке надходить у легені через носову порожнину, очищується, зігрівається та знезаражується. Це не відбувається при диханні через ротову порожнину.
Розповідь учителя
У слизовій оболонці верхньої носової раковини й верхнього відділу перегородки носа розміщені спеціальні нюхові клітини (рецептори), які утворюють периферичну частину нюхового аналізатора (органа нюху).
Поруч із нюховою порожниною розташовані чотири повітроносні придаткові пазухи носа. Найбільшими з них є гайморові (містяться у верхніх щелепах) та лобна (у центрі лоба). Пазухи з'єднуються каналами з порожниною носа.
З порожнини носа повітря надходить у носоглотку. У ній містяться скупчення лімфатичних мигдаликів, які в разі запалення можуть збільшуватись і перетворюватися на аденоїди - розростання білястого кольору.
Повідомлення учня
Аденоїди
Аденоїди - це надмірне збільшення носоглоткової мигдалини. Найчастіше аденоїди зустрічаються в дітей у дошкільному віці. Після 10 років аденоїдна тканина зазвичай піддається зворотному розвитку, у зв'язку із чим у дорослих вони бувають украй рідко. До причин, що сприяють розвитку даної хвороби, належать: запальні захворювання верхніх дихальних шляхів, інфекційні захворювання (кір, скарлатина, дифтерія, грип), при яких відбувається поразка слизової оболонки порожнини носа й мигдалин, що призводить до порушення носового дихання.
Основною ознакою аденоїдів є тривала скутість носового дихання. Одночасно мають місце рясні виділення з носа, що стікають у носоглотку. Хворі діти сплять із відкритим ротом, хропуть. Вони мляві, апатичні, їх непокоять головні болі. Слух у них часто понижений. При повному припиненні носового дихання дитина дихає ротом. Рот у неї постійно відкритий, нижня щелепа відвисає, згладжуються носо-губні складки, унаслідок чого обличчя набуває характерного виразу. При тривалому порушенні носового дихання змінюється склад крові, знижується кількість еритроцитів і гемоглобіну, збільшується кількість лейкоцитів, порушується функція нирок і шлунково-кишкового тракту, порушується обмін речовин, виявляються гормональні порушення. Усе це впливає на нервову систему дитини.
Розповідь учителя
З носоглотки повітря потрапляє в глотку, у якій перехрещуються дихальні й травні шляхи. Від глотки починаються дві трубки: дихальна - гортань, та травна - стравохід, розміщений позаду гортані.
5. Узагальнення і закріплення знань
5.1. Тестові завдання на встановлення однієї правильної відповіді:
1. Укажіть, який процес називається внутрішнім диханням:
А вентиляція легенів
Б дифузія газів у легенях
В дифузія газів у тканинах
Г окиснювальні процеси в клітинах
2. Зазначте, при подразненні якої ділянки дихальних шляхів виникає чхання:
А носової порожнини
Б глотки
В ротової порожнини
Г гортані
3. Укажіть, який процес називається зовнішнім диханням:
А вентиляція легенів
Б дифузія газів у легенях
В дифузія газів у тканинах
Г окиснювальні процеси в клітинах
4. До верхніх дихальних шляхів належать:
А носова порожнина, трахея, легені
Б носова порожнина, носоглотка, глотка
В носова порожнина, бронхи, трахея
Г гортань, трахея, бронхи
5. До нижніх дихальних шляхів належать:
А носова порожнина, трахея, легені
Б носова порожнина, носоглотка, глотка
В носова порожнина, бронхи, трахея
Г гортань, трахея, бронхи
6. Носова порожнина виконує функції:
А зігрівання, очищення, зволоження, знезараження повітря
Б зігрівання, очищення, зволоження, газообміну повітря
В зігрівання, збагачення, зволоження повітря
Г зігрівання, очищення, окиснення повітря
5.2. «Творча лабораторія» (робота у творчих групах).
Кожен учень знає, що гігієнічніше дихати через ніс. А в яких випадках краще дихати через рот?
Чому в 1846 році на судні «Мері Сомс» загинув батальйон вояків, який сховався під час шторму в трюмі, хоча судно залишилось цілком неушкодженим?
5.3. «Цікаві питання».
• Чому, на вашу думку, ніс людини має дві ніздрі, а не одну велику?
(Наявність парних органів у тварин і людини зумовлена двобічною симетрією їхнього тіла, а наявність двох ніздрів у людини - функціями носової порожнини.)
6. Підбиття підсумків уроку
«Мозковий штурм».
• «Життя - це горіння». Ці слова належать відомим французьким ученим ХVІІ ст. А. Лавуазьє та П. Лапласу. Поясніть, як ви розумієте вислів. Чи стосується він перебігу процесів життєдіяльності?
(І горіння, і дихання відбуваються за участю кисню, але горіння відбувається швидко й до кінцевих продуктів, а дихання повільніше, через проміжні стадії. Енергія, що виділяється, може використовуватися для перебігу процесів життєдіяльності, утворення АТФ, терморегуляції тощо.)
7. Домашнє завдання
Індивідуальні та творчі завдання.
Підготувати цікаві факти про голосовий апарат людини.