- Учителю
- Презентация по биологии на тему 'Жүйке жүйесінің бөлімдері'
Презентация по биологии на тему 'Жүйке жүйесінің бөлімдері'
1 | Сабақтың тақырыбы | Жүйке жүйесінің бөлімдері | ||||||||
2 | Сабақтың мақсаты | Оқушыларға жұлынның қызметі мен құрылысы жайлы мәлімет беріп, білімдерін толықтыру. | ||||||||
3 | Оқу нәтижелері | Жұлынның жүйке жүйесінде алатын ролі мен атқаратын қызметі жайлы біледі. Тақырыптың мазмұнын түсініп, алған білімдерін кез-келген жерде, кез-келген уақытта пайдалана алады. Өз өмірлерімен байланыстыра алады. | ||||||||
4 | Түйінді идеялар | Жүйке жүйесінің құрылысын біледі, оның қызметін түсінеді. | ||||||||
5 | Бірлескен жұмыска негізделген тәсіл | СТО стратегиясы: топтастыру, биодиктант, тірек конспектісін құру. Жоғарғы және төменгі дәрежелі сұрақтар. Сандық технологиялар. | ||||||||
Уақыты | Мұғалім іс - әрекеті | Оқушы іс - әрекеті | ||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 3 мин | Мұғалім оқушыларды түгендейді. Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастырады. Оқушылардың назарын сабаққа аудару және ынталандыру мақсатында Екі қолымен 1-5 ке дейінгі сандарды жазуға ұсынады.
| Оқушылар амандасады.
Екі қаламсаптың көмегімен 1-5 ке дейінгі сандарды жазады. Бірдей санды белгілеп қояды.
| ||||||||
Үй тапсырмасын тексеру 10 мин | 5 топқа жеке тапсырмалар беріледі. 1топ. Сөйлемдерді толықтыр.
2топ. Суреттегі нейрон бөлшектерін тауып жазу. 3топ. Биодиктант:
4топ. Жүйке жүйесі бөлімдерінің сызбанұсқасын толықтыру.
Жүйке жүйесі
5 топ. Рефлекс доғасының қарапайым бөліктерін көрсету. Сурет арқылы
| Топ арасында дұрыс жауабын тауып, үй тапсырмасын орындайды. | ||||||||
Топқа бөлу. 1мин | Үй тапсырмасын тексеру мақсатында топқа бөлу: 1 топ: синапстар 2топ: рефлекстер 3 топ: нейрондар 4 топ: аксондар 5 топ: дендриттер | Топтарға бірігіп, жаңа топ мүшелеріне бейімделе бастайды. | ||||||||
Жаңа тақырыпты түсіндіру 5мин | Жаңа тақырыпты ашу мақсатында: Оқушыларды тақтаға шығаып көзін байлайды. 1 - ші оқушы стакандағы суды ішеді, 2- ші оқушы - болмен тақтаға жазады, 3- ші оқушы түймелерін қадайды. Жүйке жүйесінің ортаңғы бөлімі осы қызметтерді мүдірмей орындауға көмектеседі. Мұғалім презентацияның көмегім жаңа тақырыпқа шолу жасайды. | Талқылайды. Не себепті оқушылар тапсырманы мүдірмей орындай алды.
Ақпаратты дәптерге жазып оырады. | ||||||||
Сергіту сәті 2 мин | «Қара жорға» биі | |||||||||
Топтастыру. Қорғау 6 мин | Әр топқа тірек сөздер таратылып беріледі. Тірек сөздер: 1 топ. Орталық, сомалық, шеткі, вегетативтік, ми, жұлын, жүйке түйіндері, жүйке ұштары. 2топ. 35-39 гр. 42.45см, 1см, цинлиндер, ақ зат, сұр зат, аралық нейрон, миелин. 3 топ. 31, жүйке түйіндері, артқы тамыршалар, алдыңғы тамыршалар, 4 топ. Рефлекстік, өткізгіштік, рецепторлар, ақ зат, ми, импульстер, қимыл - қозғалыс нейрондары. 5 топ. Жұлын өзегі, алдыңғы жүлге, ақ зат, жүйке түйіні, сұр зат, жұлын жүйкесі. Алдыңғы тамыршалар, артқы тамыршалар. | Оқушылар тірек сөздерді қолдана отырып, постерді толтырады.
Тақырыбын қояды. | ||||||||
Қорытындылау. Төмен және жоғарғы дәрежелі сұрақтар қою 3 мин . |
Жоғарғы дәрежелі сұрақтар:
| Сұрақтарға лезде жауап береді. | ||||||||
Синтездеу 3 мин | Видеобейне көрсетеді. «Жұлын рефлексі» | Талқылайды. Қорытындылайды. Түйінін шығарады. | ||||||||
Бағалау 2 мин . | Мұғалім түсініктерін құра алатын белсенді оқушыларды мадақтап, формативті бағалайды. | Оқушылар өзара бір-бірін бағалайды. Аты - жөні | Үй тапсырмасы | Тірек конспектісі | синтездеу | Қорытынды баға | ||||
|
|
|
|
| ||||||
|
|
|
|
| ||||||
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы.
1 мин
15 параграф. Сәйкестендіру кестесін толтыру.
Рефлексия.
2 мин .
«Екі жұлдыз, бір тілек»