- Учителю
- Ашық сабақ 'Тіршіліктің пайда болуы туралы қазіргі көзқарастар'
Ашық сабақ 'Тіршіліктің пайда болуы туралы қазіргі көзқарастар'
Бекітемін
Оқу ісінің меңгерушісі:
________ С. Азербаева
Джалмукашева Самал
Биология
11 сынып
Тіршіліктің пайда болуы туралы қазіргі көзқарастар.
19.09
Сілтеме
Оқу бағдарламасы, 11 сынып биология оқулығы.
Мақсаты
Оқушыларға тіршіліктің пайда болуы туралы қазіргі көзқарастар мен оның дамуын, тірі организмдердің негізгі қасиеттерін - мысал келтіру арқылы түсіндіру. Оқушылардың жеке тұлғасын жан - жақты дамыту, өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастыра отырып, ойлау қабілетін арттыру, оқушылардың шығармашылық ізденісін жетілдіру, пәнге қызығушылығын арттыру
Оқыту нәтижелері
Тіршіліктің пайда болуы туралы материалистік және идеалистік көзқарастар туралы түсініктері болуы тиіс. Біздің ғаламшарда тіршілік қалай пайда болды? Осы сұрақ бойынша өз бетінше қорытындылауды меңгеруі тиіс.
Негізгі идеялар
Тіршіліктің пайда болуы туралы осы заманғы түсініктер, олардың өздеріне тән қасиеттері туралы білімнің негізін салып сыни тұрғысынан ойлауды дамыту.
-жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы жаңаша ойлау дағдысын қалыптастыруға ықпал жасау
-топпен жұмыс арқылы бірлесе оқуға, сұраққа жауап алып, салыстырып, ойын еркін жеткізуге бағыт беру.
Тапсырма
Топпен жұмыс
Өз бетімен жұмыс
Шығармашылық жұмыс
Жұппен жұмыс
7 модульды қолдану
Сыни тұрғыдан ойлау
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер
Жас ерекшеліктеріне қарай оқыту
Дарынды және талантты балаларды анықтау.
АКТ ны пайдалану
Көшбасшылық
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
Уақыты
Мұғалімнің іс әрекеті
Оқушының
іс әрекеті
Ұйымдастыру
3 мин
І. Ұйымдастыру бөлімі.
«От шашу» треннингі.
Оқушыларды топтарға бөлу.
Оқушылар сәлемдесіп,
бөлінген топтарына отырып, топ басшысын сайлау
Негізгі бөлім
Үй тапсырмасын тексеру
ІІ. «Сен білесің бе?» танымдық ойын көмегімен үй тапсырмасын бекіту.
1. Биология қандай ғылым?
2. Биологияның қандай салаларын білеміз?
3. Тіршіліктің деңгейлері.
4. Табиғаттағы экологиялық факторлар.
5. Популяция дегеніміз не?
«Жан қиналмай жұмыс бітпес,
талап қылмай мұратқа жетпес» сұрақ - жауап әдісі.
Жаңа сабақты ашу
10 мин
ІІІ. Түсіну. бейнематериал көру.
Жаңа сабақты талдау.
Тіршілік дегеніміз - құрылымы нәруыздар мен нуклеин қышқылдарының күрделі биологиялық полимерлерінен тұратын, өзін - өзі реттейтін, өзінен кейін өзі тектес ұрпақ қалдыратын тірі организмдердің жиынтығының ашық жүйесі.
Өлі табиғаттан тірі ағзаларды өздеріне тән негізгі қасиеттері арқылы бірден ажыратуға болады. Тірі ағзаларға тән негізгі қасиеттер:
• химиялық құрамының біркелкілігі,
• заттар мен энергияның алмасуы,
• құрылымдық деңгейінің ұқсас болуы,
• көбею,
• тұқым куалаушылық,
• өзгергіштік,
• өсу мен даму,
• тітіркенгіштік,
• дискреттілік (оқшаулану),
• өзін - өзі реттеу,
• ырғақтылық қасиеттер де тән.
Джигсо бойынша. Постер қорғау.
І топ. Тіршіліктің пайда болуы туралы материалистік және идеалистік көзқарастар туралы түсініктер күресі
ІІ топ. Тіршіліктің пайда болуы туралы осы заманғы түсініктер
Тапсырмалар бойынша оқушылар бір-біріне түсіндіреді. Ролдерге бөлінеді.
Топ басшысы бағалап отырады.
Жаңа сабақ бойынша тапсырмалар.
5 мин
10мин
ІV. Қолдану. Семантикалық карта.
Рефлекс --------------------------------------- Тіршілік ---------- Гомеостаз ------- Метаболизм -------- Онтогенез
Құрылым нәруыздар мен
нуклеин қышқылдарынан тұрады.
Зат алмасу процесі
Орта жағдайларына жауап қайтару
Түрлердің жекелей дамуы
Организмнің ішкі
ортасының тұрақтылығы
Талдау
«Сен маған - мен саған» Әрбір топ өз сұрақтарын даярлап бір біріне қояды , жауап алады
Топ оқушылары өзара талдайды.Терминдерді дәптерге жазып отырады
Топ басшылары бағалап отырады.
Сергіту сәті.
Треннинг өткізу
4мин
V. Жинақтау
Қоржынға сөздер салу арқылы жаңа терминдерді жазу.
Топ басшылары жиынтық бағаны қойып отырады.
3мин
VІ. Бағалау
Ол кім? Бұл не?
1. Тіршілік ұғымына алғаш анықтама берген?
2. Тіршілік дегеніміз не?
3. РНҚ, ДНҚ дегеніміз не?
4. Тірі организмдердің негізгі қасиеттері.
5. Метобализ дегеніміз не?
6. Дискреттілік дегеніміз не?
Топ басшысы бағалап отырады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Бағалау:
Критерий бойынша бағалау.
Жиындық бағалау.
Сабақ соңында бағалау өлшемдері белгіленген кестеге сәйкес оқушыларды топ басшылары
жиынтық бағалайды. Сабақ барысында формативті бағалап отырамын.
Топ басшысы жиынтық бағаны айтады.
Кері байланыс
Стикер тарату
Сабақ қорытындысы ретінде рефлексия жасаймын.
Бүгінгі сабақта
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазады
Үйге тапсырма:
VІІ. Тіршіліктің пайда болуы туралы қазіргі көзқарастар.